2020 m. kovo 31 d. 14:03 val., antradienis

Ekonomikos naujienos

Piratiniai diskai gali kenkti sveikatai

2007-07-24, 12:00

"Vakarų ekspreso" informacija

Nelegalus verslas

Pirmą šių metų pusmetį Lietuvos muzikos, žaidimų ir filmų leidybos kompanijas vienijanti "Antipiratinės veiklos asociacija" (ANVA) teisėsaugininkams padėjo patikrinti 83 įmones ir iš prekybos išimti daugiau kaip 47 tūkst. vienetų piratinių CD ir DVD diskų.

Pusė šių laikmenų buvo su nelegaliomis filmų kopijomis. Specialistų skaičiavimu, šios produkcijos rinkos vertė siekia 4,5 mln. litų.

"Žinant, kad piratai dažniausiai atgamina vidutiniškai po 8 filmus viename DVD diske, ganasi, kad per pusmetį iš rinkos išimta apie 200 000 vienetų piratinių filmų kopijų. Dar apie 15 000 diskų buvo su muzikos įrašais, o 7 000 - su kompiuteriniais žaidimais", - teigia ANVA pirmininkas Vytas Simanavičius.

Šiemet Lietuvoje ANVA padėjo identifikuoti ir uždaryti 8 interneto svetaines ir tinklus (iš jų 2 ftp serveriai), kuriuose buvo daug nelegalios produkcijos.

"Kova su internetiniais piratais Lietuvoje yra sunki - nėra praktikos, o ir Vakaruose dažnai susiduriama su daug problemų. Tačiau kova po truputį įsibėgėja ir tikime, kad ilgainiui pasieksime gerų rezultatų. Jau suderinome veiksmus su didžiaisiais Lietuvos interneto paslaugų tiekėjais ir pradedame tikrinti didžiausius Lietuvos interneto serverius", - sako ANVA pirmininkas.

Technologijų specialistai įspėja, kad piratiniai muzikos, filmų ar žaidimų įrašai dažniausiai gaminami naudojant pigias ir abejotinos kokybės medžiagas - tiek plastmasę, tiek dažus. Dažai skiedžiami įvairiais neaiškios kilmės skiedikliais, kurie gali būti toksiški ir ypač kenksmingi žmogaus sveikatai.

"Piratiniai diskai tikrai gali būti pavojingi sveikatai. Pavyzdžiui, grotuve dideliu greičiu besisukantis piratinis diskas įkaista, išsiskiria neaiškios kilmės dujos, vartotojas gali užuosti aštrų kvapą, kuris kelia įtarimą, kad medžiagos gali būti ir nuodingos. Taip pat dažnai piratinės CD plokštelės ištrupa prie vidinio žiedo, tad toks diskas gali paprasčiausiai sprogti ar sutrupėti grotuve, neatstatomai pažeisdamas visą įrengimą", - sako CD ir DVD diskų pramoninės gamyklos BRD direktorius Vladas Sakalauskas.

Pabuvę šilumoje ar tiesioginiuose saulės spinduliuose piratiniai diskai įkaista ir deformuojasi - dažnai jie nebetelpa į grotuvą arba stringa, norint juos išimti iš grotuvo. Didelių abejonių kelia ir poligrafija ant tokių diskų - dažai tepa rankas, yra nekokybiški, neilgaamžiai ir dažnai taip pat gali turėti nuodingų ir toksiškų medžiagų.

"Tiesa, negana to, piratinė produkcija dažnai įrašoma ir į laikinas CD-R ar DVD-R informacijos laikmenas, kurių galiojimo laikas neviršija metų. Tokiu atveju piratai vartotojui parduoda tiesiog plastmasės gabalą, kuris gali negroti net ir pirmą kartą", - teigia ANVA pirmininkas V. Simanavičius.

"Vakarų ekspreso" informacija

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

LRT apsisprendė dėl kitų metų „Eurovizijos“ nacionalinės atrankos, „The Roop“ – finale nuotrauka, foto

Lietuva, LRT „Eurovizijos“ darbo grupė priėmė sprendimą dėl atstovavimo Lietuvai kitų metų „Eurovizijoje“...

Medikė pataria: kaip teisingai saugotis viruso nuotrauka, foto

Sveikata, Pastarosiomis savaitėmis gausu patarimų ir paaiškinimų, kaip elgtis norint apsisaugoti nuo siaučiančio...

Nauji COVID-19 atvejų tyrimo rezultatai nuotrauka, foto

Lietuva, Siekdamas suvaldyti užkrečiamųjų ligų plitimą, NVSC vykdo visų COVID-19 atvejų epidemiologinį tyrimą...

KRATC informuoja: atliekų priėmimo aikštelės dirbs nuo kovo 31 d. nuotrauka, foto

Klaipėda, Kad atliekų tvarkymo procesas Klaipėdos regione nesustotų, nuo kovo 31 dienos KRATC...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...