2018 m. birželio 18 d. 18:47 val., pirmadienis

Ekonomikos naujienos

Patikrinimas: neblaivūs statybininkai ir nelegalus kranas

(papildyta) (5)

Patikrinimas: neblaivūs statybininkai ir nelegalus kranas nuotrauka, foto

KRANAS. "Saulės butų" statytojams buvo uždrausta naudotis kranu, mat šis prieš naudojant nebuvo patikrintas atitinkamų ekspertų.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Vakar uostamiesčio statybvietes netikėtai aplankę Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Klaipėdos skyriaus tikrintojai aptiko galimai nelegalių darbuotojų, taip pat neblaivių statybininkų. Įtarimų sukėlė ir statybininkų naudojami įrenginiai.

Šią savaitę visoje Lietuvoje statybvietėse vyksta neplaniniai patikrinimai. Nors žiūrima, ar statybininkai dirba legaliai ir ar darbo vietoje yra blaivūs, uostamiesčio tikrintojai atkreipė dėmesį ir į darbo saugos pažeidimus bei galimai netinkamai naudojamą techniką.

Antradienio rytą reidas, kuriame dalyvavo VDI ir policijos darbuotojai, prasidėjo Paupių rajone naujai statome kvartale Karališkių gatvėje. Prie vieno nedidelio namo trys vyrai darbavosi legaliai, buvo blaivūs, tačiau tikrintojus nustebino improvizuoti pastoliai, pagaminti iš sulipdytų palečių, nuo kurių ant stogo reikėjo lipti virpančiomis kopėčiomis. Inspektoriai užfiksavo ir duobę su vamzdžiu, į kurią buvo primesta buitinių ir statybinių atliekų. Specialistai dar vertins, ar taip pažeidžiamos kokios nors taisyklės, ir atitinkamai pritaikys atsakomybę.

DARBININKAI. Nors šiluminės trasos vamzdžių klojėjai iš pirmo žvilgsnio dirbo tvarkingai, vienam jų priėjus pasijuto alkoholio kvapas, o kad vyras vartojo alkoholinius gėrimus, patvirtino ir pareigūnų alkoholio matuoklis. Egidijaus Jankausko nuotr.

Kitoje statybvietėje Liepų gatvės pabaigoje, kur statomi "Saulės butai", pažeidimai pasipylė tarsi iš gausybės rago: visus darbuotojus bandant sukviesti į vieną vietą paaiškėjo, kad du iš jų čia dirba nelegaliai arba, kaip sakė jie patys, "pirmą dieną". Maža to, inspektorių nuojauta neapgavo - vieną darbininką nusivedus iki policijos automobilio paaiškėjo, jog jis šiek tiek neblaivus: į pareigūnų alkoholio matuoklį jis "įpūtė" 0,21 prom. Nors pritaikius paklaidos tikimybę alkoholio kiekis kraujyje neperžengė leistinos ribos, tikrintojus nustebino tai, jog vaikinas dirba su kranu.

"Lieka klaustukas dėl to, ar šį kraną galima laikyti potencialiai pavojingu įrenginiu. Peržiūrėsime įmonės dokumentus, kaip jie patys kraną yra užfiksavę, įvertinsime savo taisykles ir tada spręsime, ar taikyti nuobaudą", - paaiškino VDI Klaipėdos skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius Marijus Dargis.

Beje, atliekant patikrinimą paaiškėjo, jog ir pats kranas čia nelabai gali dirbti - jį pastačius nebuvo atliktas jo patikrinimas, ką privalu padaryti, tad jis netinkamas eksploatuoti. Nors statybininkų vadovas inspektorius bandė įtikinti, jog paprasčiausiai nespėjo rasti reikiamų ekspertų ir neva netrukus būtų susitvarkęs visus reikiamus dokumentus, kranu buvo uždrausta naudotis. Statybininkams beliko skėsčioti rankomis, mat ant beveik iškilusio daugiabučio be krano nelabai įmanoma tęsti darbus, tad juos pažadėta išleisti namo.

Šalia esančiame sklype statybininkų tebuvo vos pora - jie iškart pateikė visus reikiamus dokumentus, buvo tinkamai įdarbinti ir blaivūs. Daug daugiau darbininkų kasė žemę, mat konkursą laimėjusi UAB "Klaipėdos inžinerinių tinklų statyba" tiesia šiluminę trasą. Iš pradžių darbininkai jokių abejonių nesukėlė, tačiau vienam jų priėjus inspektoriai pajuto sklindantį alkoholio kvapą. Nosis jų neapgavo - vienas vamzdžių tiesėjas į policininkų alkoholio matuoklį "įpūtė" 0,5 promilės. Buvo iškviestas darbų vadovas, kuris privalės darbuotoją nušalinti, taip pat tiek darbuotojui, tiek darbdaviui gresia atsakomybė.

Beje, abu neblaivūs pričiupti statybininkai tradiciškai teisinosi, jog alkoholį vartojo dieną prieš tai.

"Atlikdami patikrinimus visada atkreipiame dėmesį ir į darbo saugą - žiūrime, ar naudojamos priemonės tinkamai įregistruojamos, ar įrenginiai dirbti aukštyje tinkamai naudojami, ar darbuotojai dirba pagal nustatytą grafiką ir nėra verčiami dirbti viršvalandžių, o jei taip - ar su jais tinkamai atsiskaitoma", - tvirtino M. Dargis.

Buvusios šventės pėdsakų užfiksuota kone visose apskrityse – negalutiniais duomenimis, iš viso statybose nustatyta apie 18 neblaivių, nenušalintų nuo darbo, kaip to reikalauja įstatymai, darbuotojų.

Pirmoji tikrintojų žinia atskriejo iš Marijampolės, kur vienos iš įmonių darbuotojas, atliekantis mineralinės vatos plokščių montavimo darbus, buvo apsvaigęs iki 1,03 promilių. Neblaivių darbuotojų statybvietėse skaičiumi, pagal tikrinimo rezultatus, pirmavo Telšių apskritis. Čia nustatytas labiausiai apsvaigęs darbuotojas – mažeikietis į alkotesterį „įpūtė“ 2,01 promilės. Statybvietėje Plungėje darbavosi visa neblaivių darbuotojų brigada, iš kurios girčiausias buvo brigadininkas. Po kelis neblaivius darbuotojus nustatyta dviejose Tauragės įmonėse, taip pat ir vienoje statybviečių Alytaus rajone. Užfiksuota atvejų, kai buvo neblaivūs individualią veiklą vykdantys asmenys, taip pat ir vienas praktikantas.

Dėl šių pažeidimų bus aiškinamasi, surašomi administracinių teisės pažeidimų protokolai, atitinkamos sankcijos taikomos ir darbdaviams, ir darbuotojams.

„Rezultatai, galima sakyti, šokiruojantys, tuo labiau, kad apie tikrinimų akciją buvome paskelbę iš anksto, – sako Lietuvos Respublikos vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius. – Jie liudija, kad tokioje pavojingoje statybų veikloje į darbą žiūrima vis dar labai neatsakingai. Todėl tokie tikrinimai, organizuojami kartu su policija, įgauna dar didesnę svarbą, užkertant kelią nelaimingiems atsitikimams“. Jis pabrėžė, kad VDI yra dėkinga Policijos departamentui, su kuriuo tradiciškai bendradarbiauja rengdama prevencinius patikrinimus ir kurie paprastai yra itin efektyvūs.

„Drauge galime labiau atkreipti dėmesį į problemą, kad darbe negali būti toleruojamas ir menkiausias girtumo lygis. Savo darbo praktikoje susiduriame su įvairiomis situacijomis, bet vis tiek stebina, kad reido statybose metu beveik pusei nustatytų neblaivių darbuotojų jis siekė nuo 1 iki 2 promilių“, – teigia policijos generalinio komisaro pavaduotojas Rimantas Bobinas.

Tikrinimai buvo naudingi ir nelegalaus darbo prevencijai – negalutiniais duomenimis, nustatyti 6 galimai nelegalaus darbo naudojimo atvejai ir tiek pat atvejų, kai paslaugas teikė asmenys, neturėdami verslo liudijimų.

VDI primena, kad darbdaviui, neblaivaus ar kitaip apsvaigusio darbuotojo nenušalinusiam nuo darbo, pagal Administracinių nusižengimų kodeksą gresia bauda 140 iki 440 eurų. Jei nuo darbo nenušalinamas pavojingus darbus dirbantis apsvaigęs darbuotojas, bauda padidėja nuo 550 iki 1500 eurų. Darbo vietoje esantis neblaivus darbuotojas, taip pat darbuotojas, vengiantis pasitikrinti neblaivumą (girtumą) ar apsvaigimą, būti baudžiamas nuo 30 iki 90 eurų.

Šalies įmonėse šiais metais sunkiai sužalotas vienas neblaivus darbuotojas ir vienas žuvo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-04-22   21:29

IP: 86.100.73.100

O Taikos pr. 11 namo renovacijos procese dirba 5 uzsienieciai nuo ryto 8h iki vakaro 23h net sestadieniais ir sekmadieniais per UAB Lankstinys- ar tai legalu vakarais iki vidurnakcio varyt perforatoriais, metyt statybini lauza ir t.t.. Rodos yra nustatytos taisykles iki kada galima triuksmauti ir kiek valandu dirbti...

Minedas

2017-04-19   21:07

IP: 82.140.128.93

Komentatoriai: man "похуй" kur stato, svarbu kad nustatė pažeidimus...........

123

2017-04-19   16:34

IP: 86.100.175.249

abeliui - kada skairei straipsni? ryte buvo Liepu g. pradzia, dabar jau istaisyta barane

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (12)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

Seksas, melas, futbolas ir vyrų medžioklė nuotrauka, foto

Sportas, Kremlius nerimauja, kad rusės per daug nedraugautų su užsieniečiais ir nepasakotų...

Danės skvere - Joninių šventė nuotrauka, foto

Renginiai, Birželio 22 d. 20 val. Danės skvere prasidės Joninių šventė. Magišką vakarą...

Pėsčiųjų perėjoje partrenkė dvi moteris nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdoje - skaudi nelaimė - pirmadienį, apie 13 val., Taikos prospekte automobilis...

„Švyturio“ stipendija: balsuojama aktyviai nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau po savaitės paaiškės „Švyturio“ stipendijos konkurso finalininkai.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...