2019 m. birželio 17 d. 07:41 val., pirmadienis

Ekonomikos naujienos

Nėra stažo, nėra ir bedarbio pašalpos

2015-09-01, 08:05

Irma Janauskaitė, LRT TELEVIZIJOS aktualijų laida „Šiandien“, LRT.lt

Nėra stažo, nėra ir bedarbio pašalpos nuotrauka, foto

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Vadinamajai bedarbio pašalpai gauti būtinas 18 mėnesių darbo stažas glumina jaunimą. Anot jo atstovų, dalis jaunuolių šio reikalavimo negali įgyvendinti būtent dėl savo amžiaus, nes į darbo rinką tik ateina. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija daryti išimčių neketina, tačiau siūlo sprendimą.

Siūloma keisti reikalaujamo stažo trukmę ir laiką, per kurį reikia jį sukaupti. Bet būti dirbusiam vis tiek tektų, kaip ir dabar, bet tik pusę laiko, į kurį atsižvelgiama.

Tad ne saviraiška dabar yra dalies jaunuolių rūpestis. Darbo biržos teigimu, įprastas vasaros reiškinys – ateinantys užsiregistruoti absolventai. Šią liepą tokių buvo 4 tūkst. – jaunimo nedarbas šalyje sudaro beveik 5,5 proc. viso nedarbo.

Tačiau ne visi, besitikintys vadinamosios bedarbio pašalpos, ją ir gauna. Nedarbo socialinio draudimo išmokai būtinas ne mažesnis kaip 18 mėnesių darbo stažas per paskutinius 36 mėnesius. Jo neturinti, studijas šiemet baigusi vilnietė nustebo dėl tokio reikalavimo.

„Jeigu tu 3 ar 4 metus mokeisi dieniniame kurse, darbo nelabai galėjai susirasti arba dirbai nedaug – vasaromis, tad realu, kad tu stažo ir nesukaupsi. Darbo negaunant, išmokos negaunant, kaip pradėti, baigus studijas?“ – klausė savo tapatybės nenorėjusi atskleisti mergina.

„Dabar pati susidursiu su šia problema, nes neturiu darbo stažo, tai tiesiog dėl sveikatos draudimo atėjau užsiregistruoti, kad nereikėtų mokėti bent lankantis pas gydytojus“, – teigė kita jauna moteris.

Iš 155 tūkst. visų bedarbių pašalpą gauna 42 tūkst. – maždaug kas ketvirtas. Jaunimo teigimu, tai socialiai lyg ir teisinga: mokėjai mokesčius – valstybė remia, praradus darbą. Nemokėjai – neremia. Tačiau sąlygos stažui sukaupti – ne visiems vienodos.

„Jeigu žmogui, tarkim, yra 40 metų ir jis neturi jokio darbo stažo – greičiausiai keistokai atrodytų tam tikros socialinės išmokos. Bet, manyčiau, čia yra jauno žmogaus išskirtinumas, kada tikrai įmanoma įvesti saugiklius, amžiaus ribas, kažkokius dokumentus, įrodančius, kad žmogus bandė ieškoti darbo, bet jam nepavyko arba jis mėnesį padirbo ir buvo atleistas. Stažą trumpinti? Galbūt stažą trumpinti, kada būtų užskaitomas sezoninis darbas, darbas vasarą“, – teigė Jaunimo organizacijų tarybos prezidentas Mantas Zakarka.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija išimčių jokiai amžiaus grupei nežada. Kitaip esą būtų diskriminuojami vyresni bedarbiai. Tačiau Seimui, kartu su vyriausybės patvirtintu socialiniu modeliu, pateiktas siūlymas keisti reikalaujamo stažo ir laiko, per kurį reikia jį sukaupti, trukmę.

„Projekte, kuris yra pateiktas Seimui, jau yra numatyta 12 mėnesių per 24 mėnesius. Taip, jauniems asmenims iš tikrųjų sunkoka sukaupti tą stažą, tačiau, pirmiausia, tai šitas Nedarbo socialinio draudimo įstatymas šiek tiek lengvintų tą situaciją, antras dalykas, socialinio draudimo sistema yra tokia, kad ji turėtų būti vienoda visiems“, – pasakojo Socialinio draudimo ir pensijų departamento direktorė Asta Aranauskienė.

Maksimali bedarbio pašalpa dabar – 303 eurai, minimali – 102 eurai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Kurortų NT tendencijos: karščiausia Palangoje, Neringa atvėso nuotrauka, foto

NT, Atėjant vasaros sezonui būsto besidairančių pirkėjų žvilgsniai tradiciškai nukrypsta į pajūrį bei...

Siūlykite kandidatus "Klaipėdos švyturio ateities" stipendijai nuotrauka, foto

„Švyturio“ stipendija, Iki pirmadienio vidurnakčio dar galima siūlyti kandidatus bendrovės "Švyturys-Utenos alus" įsteigtai "Klaipėdos...

Gargždų motorizuotas jaunimas nori gyventi draugiškai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, „Chuliganai, velniai, kurie gyvenimą pavertė pragaru, patys nemiegantys ir kitiems neleidžiantys per...

Mokytojui: nueik nežinia kur, parnešk nežinia ką nuotrauka, foto

Švietimas, Sužibo švieselė tunelio gale - Švietimo ateities forumo ir „Consilium Educationis“ iniciatyva...

„Švyturio“ stipendija, Paskelbta prieš 13 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 13 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 13 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...