2019 m. gegužės 27 d. 12:56 val., pirmadienis

Ekonomikos naujienos

Lietuvos bankas: vidutinė metinė infliacija šiemet sudarys 0,5 proc.

Lietuvos bankas: vidutinė metinė infliacija šiemet sudarys 0,5 proc. nuotrauka, foto

© Redakcijos archyvo nuotr.

Lietuvos banko ekonomistai sumažino BVP augimo prognozę ir numato, kad šalies ūkis šiemet augs 2,6 proc. Tai 0,3 proc. punkto mažiau, nei prognozuota pernai gruodį, tačiau dabar prognozuojamas augimas yra vienu procentiniu punktu didesnis, negu jis buvo 2015 m. Pirmą kartą pateikiama ir 2017 m. prognozė - ūkio augimas kitąmet turėtų spartėti iki 3,4 proc.

Naujausiais vertinimais, vidutinė metinė infliacija 2016 m. sudarys 0,5 proc. (ankstesnė prognozė 1,4 proc.).

„Mažėjantis nedarbas, didėjančios gyventojų pajamos ir gausesnės įmonių investicijos suteiks postūmį ūkiui augti sparčiau. Vis dėlto didesnį optimizmą slopina užsienio prekybos partneriai: Rusijos ekonomikos perspektyvos yra prastos, euro zonos ekonomikos augimas lėtesnis, nei tikėtasi, padidėjo neapibrėžtumas dėl JAV ir besivystančių šalių rinkų augimo perspektyvų, todėl naujausia ūkio plėtros prognozė yra santūresnė, nei skelbta anksčiau", - sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis.

Pagrindinė prognozės sumažinimo priežastis - sulėtėjusi pasaulio ekonomikos plėtra. Vertinama, kad pernai pasaulio ekonomika paaugo apie 3 proc. - mažiausiai nuo 2010 m., kai prasidėjo atsigavimas po pasaulinės finansų krizės. Ypač sulėtėjo besiformuojančios rinkos ekonomikos šalių ir besivystančių šalių ekonominė plėtra, Rusijos ūkį apėmęs nuosmukis prognozuojamas ir šiems metams. Todėl ir eksporto indėlis į Lietuvos ekonomikos augimą šiemet bus menkesnis, nei tikėtasi.

Tačiau mažesnė eksportuojančio sektoriaus plėtra kol kas neturi akivaizdesnio poveikio vidaus paklausai ir ji tebėra pagrindinė šalies ekonomikos varomoji jėga. Ilgą laiką dirbusios ties gamybos pajėgumų riba įmonės investuoja į plėtrą, investicijas skatina ir nekilnojamojo turto rinka, iš ES fondų gaunamų lėšų naudojimas.

Įmonės drąsiau samdo darbuotojus ir sparčiau, nei prognozuota, mažėja nedarbo lygis, o kai kuriuose sektoriuose juntamas darbuotojų stygius. Kartu su minimalios mėnesinės algos didinimu tai lemia bendrą darbo užmokesčio kilimą ir šiemet jis turėtų sudaryti 5,3 proc. Sparčiau nei kainos didėjančios darbo pajamos sudaro galimybes namų ūkiams daug daugiau vartoti.

„Šių metų sausį infliacija Lietuvoje jau buvo teigiama, bet nedidelė. Kita vertus, energijos žaliavų kainos pastaruoju metu mažėjo daug labiau, nei manėme anksčiau, todėl gerokai sumažinome šių metų infliacijos prognozę", - sako Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus.

Lietuvos banko interneto svetainėje galite susipažinti su naujausiomis vidutinio laikotarpio makroekonominėmis prognozėmis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Laisvos darbo vietos Klaipėdos regione nuotrauka, foto

Klaipėda, Laisvų darbo vietų sąrašas2019-05-27Užimtumo tarnybos Klaipėdos klientų aptarnavimo departamento Klaipėdos skyrius informuoja,...

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, Apvogė nepažįstami vaikinai

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Naujausi duomenys rodo, kad Jurijus pateko į „Eurovizijos“ finalą: jis pretenduoja į didžiulę kompensaciją nuotrauka, foto

Lietuva, Prieš pusantros savaitės „Eurovizijos“ konkurso antrajame pusfinalyje buvo paskelbta, kad Lietuvos...

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 27 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...