2019 m. kovo 26 d. 10:04 val., antradienis

Ekonomikos naujienos

Kvapų problema: netinkamai tvarkomos žaliosios atliekos

(1)

2017-09-28, 07:00

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro inf.

Kvapų problema: netinkamai tvarkomos žaliosios atliekos nuotrauka, foto

Žaliosios atliekos, išmestos į buitinių atliekų konteinerius, ne tik pūna, bet ir sugadina perdirbimui tinkamas antrines žaliavas.

© Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro nuotr.

Kas dvokia konteineriuose? Kodėl jų neišplauna? Tai dažni klausimai Klaipėdos  atliekų tvarkytojams, į kuriuos atsakymas paprastas: nemalonius kvapus konteineriai skleidžia tuomet, kai juose pradeda pūti biologiškai skaidžios atliekos. Tai yra išmesti vaisiai, daržovės, lapai, gėlių ar žolės likučiai. Nors prie daugiabučių namų konteineriai išplaunami reguliariai, pūvančių atliekų kvapų problema kiemuose gyvuos  tol, kol gyventojai nesistengs rūšiuoti žaliųjų atliekų - jų mesti į buitinių atliekų konteinerius nevalia.

Pasak ekologų, mūsų šiukšliadėžėse apie trečdalį išmetamų atliekų sudaro būtent biologiškai skaidžios atliekos. Tačiau termiškai neapdoroti sugedę vaisiai ar daržovės  bei kitos augalinės kilmės  atliekos turi būti rūšiuojamos ir tvarkomos atskirai. Klaipėdos miesto gyventojai  tam turi net 4 galimybes.

Rudeninio sezono  žaliąsias atliekas - sugrėbtus lapus, pūvančius obuolius, daržoves, nurautas gėles ir pan. – gyventojai turėtų  sudėti į maišus (pageidautina žalios spalvos) ir tvarkingai padėti prie komunalinių atliekų konteinerių šių atliekų išvežimo dieną. Mat žaliosios atliekos surenkamos apvažiavimo būdu kartą per savaitę. Biologiškai skaidžių atliekų surinkimo ir išvežimo grafikai skelbiami Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro  (KRATC ) svetainėje www.kratc.lt arba juos sužinoti galima tiesiog paskambinus nemokamu telefonu 8 800 13344.

Gyvenantys individualiuose namuose taip pat gali šias atliekas palikti prie konteinerių, arba kompostuoti savo valdose. KRATC yra išdalinęs klaipėdiečiams virš 1500 nemokamų kompostinių ir dar ketina jų dalinimą pratęsti kitąmet. Mėgstantys užsiauginti savo daržoves, gėles, puikiai žino komposto naudą ir šį derlingą juodžemį pasigamina savadarbėse kompostinėse.

Susidarius didesniam žaliųjų atliekų kiekiui, pavyzdžiui, nugenėjus sode šakas, sugrėbus didžiulę krūvą lapų, jų išvežimui Klaipėdoje teikiama nemokamo konteinerio užsakymo paslauga. Paskambinus telefonu (8 46) 39 07 81 į sutartą vietą atliekų surinkėjai atgabens didžiulį konteinerį. Tačiau jį užsakęs asmuo turi pasirūpinti, kad čia būtų metamos tik žaliosios atliekos, nes pasitaiko atvejų, kai į tokius konteinerius sumetamos statybinės ar buities atliekos. 

Sukaupus didelį kiekį žaliųjų atliekų ir galintiems jas išvežti savo transportu geriausia vieta yra Glaudėnų žaliųjų atliekų surinkimo aikštelė. Jis įsikūrusi prie buvusio Kalotės sąvartyno. Žaliosios atliekos iš gyventojų ten priimamos nemokamai. Informaciją apie aikštelės darbo laiką pasitikslinkite svetainėje www.kratc.lt.

Beje, KRATC surinktas žaliąsias atliekas perdirba – supūdo ir pagamina kompostą, kurį pavasarį supakuoja ir dalina dovanų klaipėdiečiams, atvežantiems nereikalingus daiktus į didžiųjų atliekų aikšteles.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2017-10-02   22:31

IP: 78.57.246.48

Viskas labai gražu.Žaliąsias atliekas sukraukime į atskirus maišus.O pagalvokime, kaip tai padaryti praktiškai.Tokias stambesnes žaliąsias atliekas,kaip pomidorų stiebai,gėlių šaknys ir pan.ne taip lengva įkišti į maišą-jis suplyšta.O ir prikrautą tokį maišą ne taip paprasta nutempti iki nustatytos vietos.Todėl labai viliojanti išeitis-sukrauti minėtas atliekas į buitinių atliekų konteinerio dugną,o ant viršaus sukrauti leidžiamas buitines atliekas.Toks konteineris "turi" ratukus ir jį nesunku nuvežti į nustatytą vietą.Žolę ir smulkias žaliąsias atliekas individualių namų gyventojai kompostuoja, plastikinės atliekos, popierius,stikas,metalas kraunami į atskirą konteinerį (žaliąjį).Todėl buitinių atliekų konteineris (juodasis) beveik tuščias.Peršasi logiška išvada-leisti pasinaudoti juoduoju konteineriu.Nustatytomis dienomis į nustatytą vietą atvešime juodąjį kontenerų arba su buitinėmis atliekomis, arba su ilgai pūvančiomis,netinkamomis kompostavimui namų sąlygomis žaliosiomis atliekomis.Visos problemos bus išspręstos,nebus galimo piktnaudžiavimo,pagerės atliekų rūšiavimo kokybė
Pagarbiai Jeronimas

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Namuose pririšo prie kėdės lipnia juosta ir apiplėšė nuotrauka, foto

Kriminalai, Kovo 25 d. į Klaipėdos m. PK kreipėsi 60 metų klaipėdietis, kuris...

Nuomos kainas keis be politikų leidimo nuotrauka, foto

Klaipėda, Siūlymas keisti Klaipėdos kultūros fabriko erdvių nuomos įkainius iššaukė Šeiko šokio teatro...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

"Amber Queen" tinklininkai - per žingsnį nuo finalo nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Amber Queen" tinklininkai, šį sezoną iškovoję Didžiąją Lietuvos tinklinio federacijos (LTF)...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Sportas, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...