2018 m. spalio 19 d. 15:05 val., penktadienis

Ekonomikos naujienos

Krizė - puikus metas keistis ir augti

2009-06-03, 12:00

Aras MILEŠKA, darbo paieškos ir karjeros portalo Manager.LT vadovas

Krizė - puikus metas keistis ir augti nuotrauka, foto

Krizė - tai didelių permainų metas. Taip pat ir galimybių. Įmonės peržiūri savo sąnaudas ir imasi išlaidų suvaržymo priemonių, didesnį dėmesį skiria klientų atsiskaitymų kontrolei, didina darbo našumą, ieško naujų verslo galimybių arba atvirkščiai, siaurina savo veiklą, specializuojasi.

Yra ir tokių, kurios nesugeba pasikeisti, prisitaikyti prie pakitusios aplinkos ir dėl to nebeišgali išsilaikyti. Kodėl?

Įmonės pokyčiai veiksmingi tik tada, jei kartu keičiasi ir jos darbuotojai.

Viskas puiku, jei darbdavys tai supranta ir skiria lėšų bei laiko darbuotojų ugdymui, iš anksto planuodamas tokį poreikį. Deja, kai kurie darbdaviai nelinkę prisiimti tokios atsakomybės arba apskritai turi neigiamą požiūrį į darbuotojų ugdymą įmonės lėšomis. Kai įmonei iškyla būtinybė keistis, pvz., persiorientuoti į kitas rinkas, didinti darbo našumą, kelti produktų ar paslaugų kokybę, o esami darbuotojai neturi reikalingų kompetencijų, įmonė ima rinkoje dairytis kitų specialistų.

Tarkime, įmonė eksportavo savo gaminamą produkciją į Angliją, o dabar nuspręsta eksportuoti ir į Rusiją. Abu įmonės specialistai laisvai kalba tik viena užsienio kalba - anglų. Vienas iš galimų sprendimų - priimti dar vieną specialistą, kuris puikiai kalba rusų kalba, kitas variantas - pakeisti vieną iš esamų specialistų laisvai kalbančiu tiek angliškai, tiek rusiškai. Kaip manote, kokį sprendimą įmonė priims ekonominio sunkmečio metu?

Jeigu siekiate būti konkurencingi ir sėkmingi darbo rinkoje, svarbu ir patiems rūpintis savo kompetencijų tobulinimu.

Krizė - puikus metas įvertinti save, keistis ir augti, kad ateityje galėtumėte užimti atsakingesnes, geriau apmokamas pareigas ar pereiti dirbti į Jūsų svajonių įmonę.

Svarbu suprasti, kad tobulinimuisi reikės skirti tiek laiko, tiek ir Jūsų pastangų bei finansų.

Sudarykite asmeninių kompetencijų tobulinimo planą:

A. Išanalizuokite padėtį ir sudarykite asmeninių dalykinių bei socialinių kompetencijų, kurias, manote, reikia tobulinti, sąrašą.

B. Sureitinguokite šias kompetencijas nuo svarbiausios iki mažiausiai svarbios. Visko neaprėpsite iš karto, todėl imkitės dviejų trijų svarbiausių, daugiausiai naudos Jums duosiančių ateityje.

C. Pasidarykite detalų laiko planą (kalendorių) kada, kaip ir kur tobulinsite savo kompetencijas.

D. Dalį savo uždirbtų pinigų iš karto atidėkite. Juos vėliau panaudosite mokymams, konsultacijoms, literatūrai pirkti. Atidėkite tik gavę atlyginimą - klaida yra laukti mėnesio galo.

Jei netekote darbo, nemanykite, kad mokytis laikas bus tik susiradus darbą. Ekonominio nuosmukio metu įmonės stengiasi priimti į darbą tik kompetentingus darbuotojus, nes ugdyti neturi lėšų. Paradoksas, tačiau net ir šiandien, siaučiant nedarbui, darbdaviai pasigenda kompetentingų specialistų, kurių reikia jų verslui.

Netekę darbo žmonės susiduria su vienu papildomu sunkumu - jie dažnai nežino, kokias kompetencijas turi ugdyti, kurios iš jų yra svarbiausios. Kaip tai sužinoti? Yra du keliai:

1. Priimti konkretų sprendimą, kurioje įmonėje norite dirbti ir kokias pareigas eiti. Tai suteiks aiškumo, kurias kompetencijas Jums reikia tobulinti.

2. Kreiptis į karjeros konsultantą - organizacijų psichologą ir aptarti, kokios yra Jūsų stipriosios savybės, kokios tobulintinos, kur Jūs labiausiai tiktumėte dirbti ir kokias kompetencijas turėtumėte tobulinti.

Vienas lauke ne karys

Tiek darbe, tiek versle, tiek asmeniniame gyvenime tobulintis be kitų pagalbos ir paramos sudėtinga. Augimas yra orientuotas į save, tačiau jo paskirtis - keisti ir formuoti geresnę aplinką. Taip atsiranda poreikis jungtis į laisvalaikio ar profesinius klubus, visuomenines organizacijas. Dažnai net ir apie darbo rinką laisvalaikio klube gali sužinoti daugiau, nei iš laikraščių ar televizijos.

Klubuose ar organizacijose susirenka žmonės iš skirtingų miestų, skirtingų įmonių, skirtingų profesijų, skirtingo amžiaus, skirtingo išsilavinimo ir skirtingos gyvenimiškos patirties. Tai padeda jausti pulsą, visada būti realių įvykių sūkuryje, dalintis patirtimi ir ieškoti naujų galimybių.

Šiuolaikiškos informacinės technologijos palengvina bendravimą ir jungimąsi į klubus ar organizacijas, tačiau gyvo bendravimo jos nepakeičia. Internetas palengvina klubų ar organizacijų darbą, leidžia būti atviriems, viešinti savo veiklą, pritraukti naujų narių, tačiau įvairūs tyrimai ir praktika rodo, kad gyvi susitikimai duoda daugiau galimybių užmegzti ilgalaikių ir patikimų ryšių.

Nauja niša yra saviugdos klubai, vienijantys žmones pagal norimą ugdyti kompetenciją.

Ekonominio nuosmukio metas nėra priežastis jungtis į klubus ar organizacijas, tačiau klubuose dalyvaujantys žmonės jaučiasi saugesni, sulaukia kitų narių supratimo, padrąsinimo ir palaikymo.

Kaip susirasti norimą klubą?

Įvardinkite sau, dėl kokių priežasčių norite priklausyti vienai ar kitai žmonių grupei.

Su kokiais žmonėmis jums patinka bendrauti?

Kokio aktyvumo turėtų būti klubas ar organizacija?

Išsiaiškinkite, kokie klubai veikia Jūsų aplinkoje.

Išsiaiškinkite, kaip tapti konkrečios organizacijos ar klubo nariu.

Pabaigai verta pridurti, kad asmeninės kompetencijos tobulinimo veikla aktuali ne vien ekonominio nuosmukio metu. Tiesiog šiuo metu kompetencija įgauna aukščiausią prioritetą. Darbdaviai artimiausius kelerius metus stengsis darbinti tik greičiausią veiklos rezultatą galinčius atnešti darbuotojus. Galimybių, laiko ir lėšų mokytis darbo vietoje bus mažai.

Būdų, kaip įgyti žinių ir tobulinti savo įgūdžius, yra daug ir įvairių. Galite tobulintis savarankiškai, dalyvauti saviugdos klubų veikloje, lankyti privačias konsultacijas ar dalyvauti viešai skelbiamuose kursuose ir seminaruose. Jeigu Jums reikia pagalbos tikslingai pasirenkant tobulinimosi krytis, kreipkitės į karjeros konsultantus.

Darbdaviai artimiausius kelerius metus stengsis darbinti tik greičiausią veiklos rezultatą galinčius atnešti darbuotojus. Galimybių, laiko ir lėšų mokytis darbo vietoje bus mažai.

Paradoksas, tačiau net ir šiandien, siaučiant nedarbui, darbdaviai pasigenda kompetentingų specialistų, kurių reikia jų verslui.

Aras MILEŠKA

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (22)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

Bendrasis planas kelia politikų aistras nuotrauka, foto

Klaipėda, Politikams jau teikiama svarstyti Klaipėdos miesto bendrojo plano koncepcija. Vieni politikai svarsto,...

Naujai poliklinikai - architektūrinis konkursas nuotrauka, foto

Klaipėda, Birutės gatvėje planuojama statyti naują Jūrininkų sveikatos priežiūros centro pastatą. Kaip ir...

Šįvakar - klaipėdiečių ir marijampoliečių dvikova nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien 18 val. Klaipėdos sporto rūmuose (S. Dariaus ir S. Girėno g....

Sonata Žižienė - apie naują kolekciją ir šimtmečio vakarėlį nuotrauka, foto

Kultūra, Spalio 25 dieną 18 val. Apeirono teatre drabužių dizainerė Sonata Žižienė klaipėdiečius...

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...