2019 m. sausio 19 d. 22:59 val., šeštadienis

Ekonomikos naujienos

Kas klaipėdiečiams kainuoja brangiausiai?

(6)

2018-02-07, 10:00

Tadas RUVELIS

Kas klaipėdiečiams kainuoja brangiausiai? nuotrauka, foto

IŠLAIDOS. Kai kurie klaipėdiečiai kas mėnesį daugiausiai pinigų išleidžia maistui ir transportui išlaikyti.

© Egidijaus Jankausko nuotr.

Ar dažnai pagalvojate, kas sudaro didžiausią jūsų išlaidų dalį? Atėjus žiemai daugelis pirštu bado į komunalines paslaugas. Tačiau, kaip paaiškėja, daugiausiai pinigų išleidžiama maistui, pramogoms ir patogumams.

"Vakarų ekspresas" atliko apklausą, kuria siekė išsiaiškinti, kam Klaipėdos gyventojai išleidžia daugiausiai pinigų. Vidurkis parodė, kad didžiausias miestiečių išlaidas sudaro pirkiniai ir transporto išlaikymas.

Pigiausios - komunalinės paslaugos

Pavyzdžiui, trijų asmenų šeima, gyvenanti 50 kv. m 2 kambarių bute, per mėnesį savo reikmėms išleidžia vidutiniškai 763,4 Eur. Daugiau nei pusę (52 proc.) išlaidų sudaro maistas. 13 proc. išlaidų tenka kurui, o 12 - cigaretėms. Iš visų mėnesio išlaidų tik 22 proc. skiriami komunaliniams mokesčiams, o iš jų mažiausiai - atliekų tvarkymui (0,4 proc.).

Apklausoje dalyvavo ir šeima, kuri yra be žalingų įpročių. Keturi asmenys, gyvenantys dviejų kambarių bute, per mėnesį vidutiniškai išleidžia 800 Eur. Nors vyras ir žmona nevartoja alkoholio ir nerūko, abu sportuoja. Tai reikalauja daugiau išlaidų maistui, tad jos sudaro 55 proc. 20 proc. skiriama automobiliams išlaikyti ir vos 15 - komunalinėms paslaugoms. Visais atvejais mažiausiai kainuoja atliekų tvarkymas.

"Maistui išleidžiame daugiausiai, nes su vyru sportuojame. Vaikų taip pat negalime skriausti, todėl tokia suma ir susidaro. Gerai, kad žiema nėra labai šalta, tai galbūt todėl ir komunaliniai mokesčiai mažesni", - svarstė Toma.

Kitas pavyzdys - senjorų pora, kurioje vienas iš sutuoktinių dar dirba, gyvenanti trijų kambarių bute. Nors ji kas mėnesį vidutiniškai išleidžia 1480 Eur, didžiausią išlaidų dalį taip pat sudaro apsilankymas prekybos centruose (41 proc.). 22 proc. išlaidų tenka lizinguojamam automobiliui išlaikyti, o 10 - vaistams. Pensininkai komunalinėms išlaidoms skiria vos 10 proc. savo išlaidų.

Klaipėdos miesto pagyvenusių žmonių asociacijos vadovės Kristinos Buslajevos teigimu, iš tiesų pensininkai daug pinigų išleidžia maistui ir vaistams. Tačiau tai ne visada daroma tikslingai.

"Reikia išdrįsti paklausti, iš karto nepirkti to, ką siūlo. Jeigu piliesi benzino, kolonėlėje galima paklausti dėl nuolaidų kortelės. Reikia bendrauti", - teigė K. Buslajeva.

Beje, ne visi senjorai gauna vienodas pensijas. Remiantis praėjusių metų pabaigos duomenimis, valstybinę pensiją šalyje gauna 267 buvę prokurorai, o jos vidutinis dydis yra 494 Eur. Tuo metu vidutinė senatvės pensija Klaipėdos mieste siekia 306,55 Eur. Ją iš viso gauna kiek daugiau nei 33 tūkst. asmenų.

Reikia skaičiuoti

Praėjusių metų pradžioje mokslininkai suskaičiavo, jog minimalių poreikių žmogus per mėnesį maistui galėtų išleisti 91 Eur. Pagal apklausos rezultatus vienam žmogui maisto nuperkama už maždaug 155 Eur.

Beje, šiais metais Vyriausybė nusprendė didinti dyzelino ir cigarečių akcizus, tad šias reikmes turinčios šeimos ateityje išleis dar daugiau arba privalės susiveržti diržus.

Pasak "Swedbank" Finansų instituto vadovės Jūratės Cvilikienės, žmonės turėtų kontroliuoti savo išlaidas ir skirstyti jas į "būtinas" (turimi įsipareigojimai, mokesčiai už būstą, maistas, transporto išlaidos) bei "nebūtinas" (lėšos, skiriamos laisvalaikiui, valgyti kavinėse, kelionėms).

"Augant pajamoms kyla didelė pagunda didinti išlaidas, tad ir toliau taupymui lėšų tiesiog nelieka. Asmeninių finansų valdymas yra mūsų galioje ir tik nuo mūsų priklauso, kaip tiksliai žinome, kur išleidžiami mūsų pinigai bei kur galime sutaupyti. Beje, taupymui skirti reikėtų ne tai, kas lieka mėnesiui baigiantis, o atidėti iškart gavus pajamas ir padengus būtinas išlaidas. Tokiu būdu aiškiai žinosime, kiek laisvų lėšų turime, ir galėsime jas labai tikslingai panaudoti", - tikino J. Cvilikienė.

"Swedbank" Finansų instituto atlikti tyrimai rodo, kad papildomos veiklos turi beveik pusė Lietuvos gyventojų. Finansų instituto vadovės manymu, tai dar kartą įrodo, kokia esame darbšti ir išradinga tauta.

Įdomu tai, kad praėjusių metų pirmajame ketvirtyje, neatskaičiavus mokesčių, Klaipėdoje vidutinė alga siekė 787,6 Eur. Atskaičiavus mokesčius vidutinė alga sumažėjo iki 623,9 Eur. Pagal vidutinį atlyginimą uostamiestis nusileidžia tik Vilniui ir Kaunui. Socialinę paramą praėjusiais metais uostamiestyje gavo 7 000 gyventojų.

Tuo metu vidutinė pensija šįmet sieks 330 Eur. Praėjusiais metais ji 30 Eur buvo mažesnė. Tačiau Lietuvai iki Europos vidurkio dar toli - remiantis "Eurostat" duomenimis, lietuviškoji pensija siekia apie 58 proc. europietiškosios.

Žymos: kainos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kodėl

2018-02-11   17:53

IP: 88.118.203.19

Buslejeva savo sąvaržėliu priemoka neskaucuoja ? Tegu pabando iš 200 eurų. Jai vien grožio salonas mėnesiui tiek traukia.

senjorai

2018-02-08   11:56

IP: 86.100.52.124

mano tėvukai pensininkai. Gyvena ir vargo nemato. Mes tai nuo algos iki algos, o jie ir susitaupo. Gal tikrai ne pensininkai yra sunkiausiai besiverčianti mūsų visuomenės dalis, o jaunos šeimos. Tegu jiems valdžia daugiau lengvatų duoda.

Taigi

2018-02-08   08:00

IP: 78.60.175.197

Senjorai viską užgyvenę savoturtus turi ir dar dirba. Gražu. O kaip jaunos šeimos išgyvena be būsto, mašinos ir darbo? Emigruoja.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (31)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

Klaipėdos krašto lietuvininkų-šišioniškių kulinarijos paveldo bruožai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, "Varninės" restoranas ypač didelio lankytojų antplūdžio susilaukdavo įvairių švenčių progomis: Joninių ir...

4 šių metų interjero tendencijos: sodrios spalvos ir netradicinės formos nuotrauka, foto

Stilius, Šią savaitę Kelne, Vokietijoje, prasidėjo viena didžiausių pasaulyje baldų ir interjero parodų...

Verslininką išlaisvino internete uždirbti milijonai nuotrauka, foto

IT, Benediktą Gylį dabar dažniausiai pristato milijonieriumi, kuris savo pirmąjį milijoną uždirbo būdamas...

Tomas Danilevičius į Klaipėdą atvežė apdovanojimą nuotrauka, foto

Sportas, Ilgamečiam dienraščio "Vakarų ekspresas" sporto žurnalistui Algirdui Auruškevičiui pagaliau į rankas įteikta...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...