2017 m. lapkričio 23 d. 20:23 val., ketvirtadienis

Ekonomikos naujienos

ES parama gali virsti prakeiksmu

(2)

2014-06-04, 00:01

Vilius KATINSKAS

ES parama gali virsti prakeiksmu nuotrauka, foto

KLAIDOS. Statybų konsultantų teigimu, lietuviai vis dar nelinkę pasimokyti iš svetimų klaidų, o liaudies patarlė "šykštus moka du kartus" įgyvendinant įvairius ES fondų remiamus statybų projektus pasitvirtina su kaupu.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Ženkliai išaugusios išlaidos, bemiegės naktys taisant parengtus projektus ir derinant pakitusias darbų sąmatas - su tokia karčia realybe teko susidurti daugeliui verslininkų ar valstybės įstaigų vadovų, už Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšas nusprendusių įgyvendinti vienus ar kitus statybų projektus.

Statybų konsultantų teigimu, lietuviai vis dar nelinkę pasimokyti iš svetimų klaidų, o liaudies patarlė "šykštus moka du kartus" įgyvendinant įvairius ES fondų remiamus statybų projektus pasitvirtina su kaupu.

Tad neabejojama, kad ir prasidėjus naujam, 2014-2020 metų, ES paramos įsisavinimo laikotarpiui šalies verslininkai ar valstybinių įstaigų vadovai vėl skųsis neplanuotai bei ženkliai išaugusiomis statybos projektų sąmatomis.

Sąmata išauga dvigubai

Uostamiesčio bendrovės "Statybos teisė" projektų vadovo Daliaus Viršilo teigimu, praėjęs ES paramos skirstymo etapas atvėrė daug su šių lėšų įsisavinimu vystant įvairius statybų projektus susijusių žaizdų.

"Per savo veiklos praktiką susidūrėme su ne vienu Europos Sąjungos lėšomis finansuojamu statybos projektu, kai savo laiku neapgalvoti sprendimai ženkliai išaugino statybų sąmatas. Planuodavo, jog pastatys už šimtą litų, bet viskas baigdavosi tuo, jog statybos atsieidavo du šimtus dvidešimt litų, - sakė D. Viršilas. - Tai pasakytina tiek apie privačių bendrovių, tiek apie valstybinių įstaigų įgyvendinamus projektus."

"Statybos teisės" projektų vadovo teigimu, pagrindinė išaugusių statybų sąmatų priežastis - projektų įgyvendintojai, dažniausiai per daug pasitikėdami savo jėgomis ir žiniomis ar tikėdamiesi sutaupyti lėšų, vengia kreiptis į statybų konsultantus inžinierius arba tai padaro per vėlai, įsibėgėjus pačioms statyboms bei jau privėlus daugybę sunkiai taisytinų klaidų dar projektavimo metu.

"Mūsų patirtis rodo, kad įmonės ar įstaigos, įgyvendinančios fondų remiamus statybų projektus, dėl patirties stokos ar paprasčiausio nesusikalbėjimo su architektais projektavimo metu nenumato labai daug įvairių niuansų. Pavyzdžiui, statomame objekte suplanuota įrengti liftą. Tačiau neįvertinama tai, kad šiuo liftu bus gabenami specifiniai kroviniai ir jam, tarkim, bus reikalingos itin plačiai atsiveriančios durys. Užsakovas, dėl patirties stokos, nepastebi, kad projekte specifiniai reikalavimai liftui nėra numatyti. Tad statybų vykdytojai, vadovaudamiesi parengtu projektu, užsako bei vėliau sumontuoja įprastos konstrukcijos liftą. Ir tik tada užsakovas pamato, kad įrengtas liftas yra visiškai netinkamas bei neatliks jam numatytos specifinės funkcijos", - pasakojo specialistas.

"Statybos teisės" projektų vadovas pažymėjo, jog panašių apmaudžių bei vėliau itin brangiai kainuojančių klaidų apstu daugelyje statybų projektų.

Pigiau pataisyti popieriuje

Pasak D. Viršilo, tam, kad įgyvendinant vieno ar kito objekto statybų projektą būtų privelta kiek galima mažiau klaidų, svarbu į statybų konsultantus inžinierius kreiptis kaip galima anksčiau, iki pasirašant finansavimo sutartį ar dar tik pradedant projektavimo darbus.

"Išties, daug pigiau ir paprasčiau viską pataisyti popieriuje, o ne realybėje, kai jau tenka viską išgriauti ar perstatyti. Tada jau iškyla ženkliai išaugusių išlaidų problema, tenka spręsti klausimą, iš kur gauti papildomą finansavimą, rengti projekto taisymus, vykdyti papildomus viešuosius pirkimus ir kt." - sakė "Statybos teisės" projektų vadovas.

D. Viršilas pažymėjo, jog statybų konsultantų inžinierių paslaugos yra apmokamos ES fondų lėšomis, t. y. išlaidos tokių specialistų samdymui gali būti įtrauktos į rengiamų projektų finansavimo paraiškas.

"Statybų konsultantas inžinierius - tai kone pagrindinis įgyvendinamo projekto žmogus, jo ašis, - teigė "Statybos teisės" projektų vadovas. - Profesionalus inžinierius reikalingas tam, kad projekto užsakovas patirtų kuo mažiau neplanuotų išlaidų. Kartu tai lyg vertėjas tarp užsakovo bei projektuotojo, gebantis norų ir idėjų kalbą išversti į konkrečių sprendimų, pasiūlymų kalbą. Tad kuo anksčiau statybų konsultantas inžinierius įsitrauks į projekto eigą, tuo bus pigiau."

Painioja sąvokas

D. Viršilas pažymėjo, kad už ES fondų lėšas įvairius statybų projektus įgyvendinantys lietuviai dažnai daro dar vieną apmaudžią klaidą - painioja vadinamuosius FIDIC inžinierius su techniniais prižiūrėtojais.

Pagal šalies teisės normas statomas objektas privalo turėti tiek FIDIC inžinierių, tiek techninį prižiūrėtoją. Inžinierius atsakingas už viso projekto įgyvendinimą - statomo objekto biudžetą, statybų terminus, darbų kokybę, o techninio prižiūrėtojo funkcijos bei kvalifikacija gana siaura - jis atsakingas tik už tai, kad statybos darbai būtų atlikti taip, kaip numatyta projekte.

"Techninio prižiūrėtojo paslaugos dažniausiai atsieina daug pigiau, nei inžinieriaus. Tad nutinka taip, kad tikėdamiesi sutaupyti pinigų arba finansavimo paraiškoje tokio specialisto paslaugoms nusimatę per mažas išlaidas, užsakovai pasisamdo techninį prižiūrėtoją, galintį atlikti ir FIDIC inžinieriaus funkcijas. Nors turėtų būti atvirkščiai - turėtų būti samdomas FIDIC inžinierius, teikiantis ir techninio prižiūrėtojo paslaugas. Mat techninių prižiūrėtojų kvalifikacija dažnai daug žemesnė nei inžinieriaus bei toks specialistas nepajėgs tinkamai "suvaldyti" projekto, tam, kad užsakovas patirtų kuo mažiau neplanuotų išlaidų", - sakė "Statybų teisės" projektų vadovas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2014-06-04   12:36

IP: 86.100.88.106

Mielas, užsakove,

mes tam ir esam, kad padėtume....

užsakovas

2014-06-04   10:44

IP: 88.119.156.26

Net suprantant, kad tai Jūsų reklaminis straipsnis, kaip ES projekto užsakovas galiu patvirtinti, kad kiekvienas čia parašytas žodis yra neginčijama tiesa ir apie tai laikas kalbėti daug ir plačiai, nors tokia situacija kai dėl netobulų įstatymų galima ant kažko "atsigriebti" kai kam net labai naudinga.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

"Klasco" šiemet tikisi geresnių rezultatų nei pernai nuotrauka, foto

"Klasco" šiemet tikisi geresnių rezultatų nei pernai Laikraščio straipsnis

2017-ieji artėja į pabaigą. Kokie metai buvo AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanijai...

Pernai sausį įsigaliojus gyvenamosios vietos deklaravimo naujovėms, šalyje turėjo nelikti žmonių, registruotų...

Valdžia galanda kirvį nuomininkams nuotrauka, foto

Išskirtinėje vietoje Palangoje įsikūręs restoranas "Gradiali" savaitgalį surengė ypatingą degustacinę vakarienę. Jaukaus...

Restorane "Gradiali" - šefo Ruslano Bolgovo kūryba nuotrauka, foto

Seimas, 66 parlamentarams balsavus už, vienam – prieš ir 20 susilaikius, ...

Seimas pritarė siūlymui griežtinti atsakomybę už mokestinius nusikaltimus nuotrauka, foto

Seimas, priėmęs Azartinių lošimų įstatymo pataisas, įpareigojo visus lošimo automatus sujungti į...

Seimas sugriežtino azartinių lošimų organizatorių veiklos kontrolę nuotrauka, foto

Bronislavas Vyšniauskas: "Siekti dar yra ko - norisi ir olimpinio aukso" nuotrauka, foto

Žmonės, "Aš visada siekiu maksimumo. Jei jau imuosi kokios veiklos, viską darau iš...

Kembridže studijuojantis Gilbertas Umbražūnas spėjo pasiilgti Klaipėdos nuotrauka, foto

Žmonės, "Metų klaipėdiečio" rinkimuose į Jaunojo talento nominaciją pretenduojantį Gilbertą Umbražūną galima vadinti...

Sinoptikė: kol kas orai bus kaip sūpuoklės nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Atlantas per vasarą prikaupė daug šilumos ir dabar pamažu atiduoda mums, ...

Rinktinė atsisveikino Palanga ir keliauja į Kosovą nuotrauka, foto

Sportas, Nuo pirmadienio Palangoje stovyklavusi Lietuvos krepšinio rinktinė, kurioje yra net penki klaipėdiečiai,...

Žmonės, Paskelbta prieš 2 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...