2019 m. sausio 23 d. 15:49 val., trečiadienis

Ekonomikos naujienos

Dortmundo grožis iš pelenų: ar įmanoma Klaipėdoje?

(10)

Ar įmanoma dykvietę paversti traukos centru? Vietoje seno fabriko sukurti klestinčią oazę? Arba įlieti gyvybės į Klaipėdos senamiestį?

Galbūt ir galima, jei tuo rimtai užsiimti ir protingai investuoti. Štai Vokietijoje sugebėta sukurti patrauklią vietą net ir buvusios plieno gamyklos teritorijoje.

Projektas „Phoenix See“ (Fenikso ežeras) įgyvendintas Dortmundo mieste, Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje. Vos per 10 metų vietoje senos nebeveikiančios plieno gamyklos iškilo įspūdingas kvartalas su biurais, kavinėmis, gyvenamosiomis patalpomis, rekreacinėmis zonomis ir dirbtiniu ežeru.

Šiek tiek istorijos

Projekto pavadinimas simbolinis. Mitologijoje feniksas - tai paukštis, kuris susidegina ir pakyla naujam gyvenimui iš savo paties pelenų.

Iki 1929 m. Hörde buvo atskiras miestelis, vėliau jis buvo prijungtas prie Dortmundo, kuriame šiandien gyvena 586 tūkst. gyventojų, maždaug tiek pat, kiek Vilniuje.

Taip plieno gamykla atrodė 2001 metais.

Dar prieš industrializaciją čia tekėjo nedidelė Emšerio upė, aplink ją driekėsi pelkėta vietovė. Statant plieno gamyklą, teritorija buvo užpilta 10 metrų aukščio žemių sluoksniu, o upė nukreipta 3 km ilgio kanalu po žeme.

2000-aisiais sunkiosios industrijos era rajone baigėsi, plieno pramonė traukėsi, neatlaikiusi kinų konkurencijos. Gamyklą nuspręsta uždaryti.

Projekto kūrėjai nustatė griežtas sąlygas: pirmuosiuose pastatų aukštuose - kavinės, ledainės, parduotuvės, vaistinės ir pan., viduriniuose aukštuose - biurai, viršuje - gyvenamosios patalpos. Taip užtikrinta, kad gyvenimas virtų ne tik darbo metu, bet ir vakarais.

Savivaldybės darbuotojo idėja

Projekto „Phoenix See" vadovas Liudgeris Šurholzas (Ludger Schürholz) pasakojo, kad viskas vyko sklandžiai. Naujajai koncepcijai, kurią sumanė vienas savivaldybės darbuotojas, vienbalsiai pritarė ir miesto politikai, ir gyventojai.

Projekto vadovas Liudgeris Šurholzas.

96 hektarų teritorija pertvarkyta kardinaliai. Iškasta 2,8 mln. kubinių metrų žemės. Emšerio upė vėl iškelta į paviršių. Suformuotas 24 hektarų 3 metrų gylio dirbtinis ežeras, kurį maitina gruntiniai vandenys, sykiu išspręsta rajoną kamavusių potvynių problema.

Ežerą juosia 3,2 km ilgio takas, patogus pėstiesiems, bėgikams ir dviratininkams. Šiaurinėje ir pietinėje ežero pakrantėse iškilo įvairūs gyvenamieji ir komerciniai pastatai, suformuota infrastruktūra - viešosios erdvės, žaidimų aikštelės, žaliosios zonos.

Nors 1 kv. m kaina naujuose namuose siekė 3-4 tūkst. eurų, tačiau, pasak L. Šurholzo, šiandien jau viskas išparduota.

Ar įmanoma Klaipėdoje?

Sėkmingos industrinių teritorijų konversijos pavyzdžių turi ir uostamiestis. Pavyzdžiui, Klaipėdos "Akropolis" įsikūrė Klaipėdos namų statybos kombinato gamybinėse patalpose, "Kultūros fabrikas" šiandien veikia buvusio tabako fabriko pastate.

Tačiau galbūt verta naudotis kitų šalių patirtimi ir traukos centrus kurti šalia vandens? Juk ir investicijų reikėtų žymiai mažiau.

Jono kalnelis. Krantinės išbetonuotos, bet tuo viskas ir baigėsi. Gyvybės čia nedaug, išskyrus vieną dieną per metus - Jonines. Dariaus ŠOPARO nuotr.

Menkaverčiai pastatai šalia Jono kalnelio.

Nereikia būti vokiečiu, norint suprasti, kad miesto gyvenamąją aplinką labiausiai pagyvina vandens telkiniai. Vokiečiams teko kasti dirbtinį ežerą, o štai Klaipėdoje jau yra Dangės upė, Pilies uostas, Jono kalnelis. Jau neminint Kuršių marių, kurios sovietmečiu miesto teritorijoje buvo aklinai užtvertos, tačiau dabar atsirado laisvų erdvių.

Panašiai galvoja urbanistikos bei miesto planavimo specialistai, neseniai viešėję Klaipėdoje. Jie siūlo tobulinti erdvę palei upę - sukurti žaliąsias zonas, pastatyti pastatus, kuriuose įsikurtų kavinės, restoranai ir įvairios pramogos miestiečiams.

Visai šalia senamiesčio, nuo Jono kalnelio iki pat Mokyklos tilto, šalia Danės driekiasi apleistos teritorijos. Kodėl šioje zonoje nesukūrus kažko panašaus į "Phoenix" projektą?

Komentaras

"Lieka Dangė ir dirbtiniai vandens telkiniai"

Artūras ŠULCAS, Klaipėdos vicemeras

700 metų Klaipėda vystėsi kaip miestas tvirtovė ir jo gyventojams nebuvo jokių kliūčių lengvai prieiti tiek prie marių, tiek prie jūros. Sovietmečiu natūrali miesto raida buvo sutrikdyta ir vardan pramonės žmonėms buvo aklinai užtvertas priėjimas prie Kuršmarių, prie jūros prieiti buvo leidžiam tik ten, kur nedraudė sovietiniai pasieniečiai.

Po 1990 metų situacija praktiškai nepasikeitė, o šiandien valstybės remiamas stambusis kapitalas kėsinasi pasiglemžti Melnragę bei leisti ten šeimininkauti Kinijai.

Todėl miesto gyventojams belieka Dangės upė ir dirbtiniai vandens telkiniai. Klaipėdos strateginiuose planuose artimiausiu metu numatyta tvarkyti šios upės bei lokalių vandens telkinių aplinką, pritaikant ją rekreacijai. 7 km pėsčiųjų ir dviračių takas palei upę jau nutiestas. Jono kalneliopritaikymo rekreacijai techninis projektas rengiamas. Rengiami ir kitų telkinių pritaikymo poilsiui projektai.

"Planavimas upių baseinų lygmeniu pas mus pamirštas"

Linas POŠKA, kultūrologas

Straipsnyje jau yra atsakymas, kodėl vokiečių projektas pavyko: jis buvo brangus.

Kvartalo/gyvenvietės patrauklumas yra lemiamas ne tik architektūros ir gamtos grožio, tačiau ir kaimynystės. Brangus projektas reiškia, kad ten įsikels bent jau aukštesniosios vidurinės klasės šeimos.

Kaimynams tai reiškia: saugi ir rami aplinka, mažiau akustinės taršos, teisės pažeidimų.

Klaipėda turi visas galimybes plėstis Danės pakrantėse. Šiokia tokia kliūtis yra labai svyruojantis Danės debitas. Kompleksiškai mąstant, esamų dviejų Danės/Akmenos baseine esančių tvenkinių neužtenka. Dar vienas žemiau Eketės žiočių sulaikytų potvynių vandenį ir sumažintų nuotėkio svyravimus.

Tada būtų galima urbanistiškai įsisavinti Danės žemupio salpą. Dabar tai neatrodo realu, nes planavimas upių baseinų lygmeniu pas mus pamirštas. Man taip pat mielai atrodytų būstai ant vandens, gyvenamosios baržos.

Faktai ir skaičiai

  • Projektas "Phoenix see" kainavo 240 mln eurų, didžioji dalis jau atsipirko.
  • Iškasta 2.8 mln kubinių metrų grunto.
  • Ežerą juosia 3,2 km. pėsčiųjų ir dviračių takas.
  • Ežere draudžiama žvejoti - saugomos tam tikrų žuvų rūšys.
  • Plaukioti leidžiama tik jachtoms ir laiveliams su elektriniais varikliais.
  • Šalia esančiuose kotedžuose, individualiuose ir daugiabučiuose namuose iš viso yra maždaug 1000 gyvenamųjų patalpų.

Žymos: phoenix see

Nuotraukų galerija

 

© Džiugas LUKOŠEVIČIUS

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Džiugas LUKOŠEVIČIUS

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klykiantis , tam RK

2016-10-27   18:18

IP: 86.100.101.209

nes netikiu ir nepasitikiu :) Ir jūsų darbai privertė mane abejoti . paaiškinu : deginate atliekas , kodėl karts nuo karto sudeginate ir tai ko negalima ? Kodėl važiuojant į komandiruotes dienpinigiai yra paslaptis ? kodėl viešai sakote netiesą ? Tai kas gali garantuoti , kad kitur būsite sąžiningi ? :) Gal reikėtų pasižiūrėti į save kaip dirbate , o tik paskui vaidinti miesto "mylėtojus" ?

ezys

2016-10-26   21:48

IP: 86.100.122.112

tai cia juk troliai, ju toks darbas - viskuo skustis :)

Memellanderiui

2016-10-26   18:16

IP: 86.100.73.225

Kur jūs nuotraukose iš Dortmundo matote senus pastatus? Idiotizmas 21 amžiuje statyti "senovinius" muliažus.
Jei miestas investuotų į infrastruktūrą bent kelis milijonus, tai užsiklyktų miesto nekentėjai, kad remiamas privatus verslas. Jie net prieš tiltą - miesto arteriją (finansuojamą ES) bando viauksėti, ką jau kalbėti apie miesto pinigų panaudojimą...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (38)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

Rengs pastabas potvynių programai nuotrauka, foto

Klaipėda, "Akmenos-Dangės upės potvynių prevencijos ir jų padarinių šalinimo priemonės respublikinėje programoje šiuo...

Klaipėdiečių lūkesčiai: renovuoti namai, daug jaunimo, pigesni autobusų bilietai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Likus mažiau nei porai mėnesių iki savivaldybių tarybų rinkimų, klaipėdiečių nuotaikos įvairios:...

Skolas už šiukšles nusineša į kapus nuotrauka, foto

Ūkis, Politikų prašoma leisti pripažinti beviltiškomis mirusių asmenų ir bankrutavusių įmonių skolas už...

"Gladiatorius" prisivažinėjo - vyrui atimta teisė vairuoti nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos gatvėmis važinėjantis taksi „Škoda Superb“, ant bagažinės dangčio pasidabinęs užrašą „Gladiator“,...

Klaipėda, Paskelbta prieš 48 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Ūkis, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...