2018 m. spalio 21 d. 14:14 val., sekmadienis

Ekonomikos naujienos

Darbdaviai vėl brokuoja neturinčius patirties

(1)

2008-10-01, 12:00

Vaida ZABALEVIČIŪTĖ

Darbdaviai vėl brokuoja neturinčius patirties nuotrauka, foto

Darbo rinkoje

Naujas ir perspektyvus darbas pradžiugintų ir ką tik studijas baigusį jaunimą, ir norinčius pagerinti gyvenimo sąlygas ar kopti karjeros laiptais. Deja, daugelyje sričių šiuo metu pasiūla jau viršija paklausą.

"Vakarų ekspresas" nusprendė atlikti žurnalistinį tyrimą ir sužinoti, kaip nugalėti konkurentus, patikti darbdaviui ir gauti norimą darbą. Tyrime dalyvavo du dirbantys klaipėdiečiai - 21 metų Ieva ir 34 metų Antanas.

Kruopščiai parengę gyvenimo aprašymus išsiuntėme juos darbdaviams. Rengdami gyvenimo aprašymus (CV) buvome originalūs, nesinaudojome šabloniniais pavyzdžiais. Didžiausią dėmesį skyrėme kandidatų asmeninėms savybėms, paminėjome vyro darbo patirtį ir merginos gerą užsienio kalbų mokėjimą. Aiškiai buvo suformuluota, kodėl asmuo mano, kad yra tinkamas šiai pozicijai ir ko tikisi iš darbdavio. Nepamiršome pridėti ir kandidatų nuotraukų.

Mergina ieškojo konsultantės-pardavėjos darbo, o vyras - vadybininko ar pardavimų vadovo.

21 metų Ieva, nepaisant sėkmingo pokalbio, konsultantės-pardavėjos darbo negavo, nes neturėjo patirties prekybos srityje
Vadybininkų vis dar trūksta

Pokalbis yra labiausiai paplitęs personalo atrankos metodas. Net ne valdymo grandies specialistai be pokalbio retai priimami į darbą. Todėl ir mūsų tyrimo dalyviai buvo pakviesti pasikalbėti.

Viena iš svarbiausių pirmojo įspūdžio sudedamųjų dalių yra apranga. Dažnai darbdaviai pagal aprangą sprendžia, koks jūsų požiūris į darbą, todėl svarbu, kad jūsų apranga būtų švari, tvarkinga. Antanas nusprendė vilkėti džinsais ir švarku.

Pokalbio metu vyras nusprendė būti kantrus, išklausė vadovo klausimus, informaciją apie įmonės veiklą.

"Nebuvau nusiteikęs dalyvauti intelektualiose varžybose, bet įsiklausęs į darbdavio kalbą - pasiryžau nugalėti", - pasakojo Antanas.

Paklaustas, kodėl mano esąs vertas užimti šias pareigas, vyras drąsiai pateikė savo pliusus.

"Pasitikėdamas savimi, bet neaukštindamas savęs papasakojau apie profesinius pasiekimus. Nors jie nėra dideli, bet juos pateikiau kuo palankiausiai sau", - dėstė tyrimo dalyvis.

Vyras akcentavo puikų parduodamos paslaugos išmanymą, sugebėjimą su bet kuo užmegzti kalbą, o kartu ir įtikinti. Paminėjo turintis gebėjimą įsijausti į kliento poreikius, prisitaikyti prie jo norų. Iš savo asmeninių savybių išskyrė atvirumą, aukštą bendravimo kultūrą, atkaklumą.

Paskutinis jauno vyro mestas koziris buvo melas vardan tikslo. Jis stengėsi įtikinti darbdavį, kad būtent ši pareigybė šioje organizacijoje jį labiausiai patraukė, todėl ir pradėjo nuo jos. Dar vėliau pasakė, kad sėkmingai derasi su konkuruojančia įmone, nors taip iš tikrųjų nebuvo. Kaip vėliau paaiškėjo, tai paskatino darbdavį priimti lemiamą sprendimą. Antanas po kelių dienų sulaukė kvietimo prisijungti prie įmonės komandos.

Užuomina, jog Antanas dėl įsidarbinimo sėkmingai derasi su konkuruojančia įmone, lėmė, kad jis po kelių dienų sulaukė kvietimo prisijungti prie komandos
"Be patirties" kiša koją

"Ruošdamasi pokalbiui, skyriau ypatingą dėmesį savo išvaizdai, elgesiui ir kalbai", - sakė Ieva.

Mergina vilkėjo dalykiniais drabužiais, avėjo klasikiniais aukštakulniais bateliais. Šukuoseną, makiažą, papuošalus ir aksesuarus rinkosi labai kruopščiai - jie buvo minimalūs.

Norėdama išvengti tipinės klaidos - tuščiažodžiavimo, tyrimo dalyvė nekalbėjo įmantriu stiliumi, sudėtingais sakiniais. Ieva elgėsi paprastai ir natūraliai, nesistengė atrodyti geresnė, negu yra iš tikrųjų. Mergina įsitikinusi, kad siekimas save pagražinti paprastai padaro atvirkščią įspūdį.

"Nepasakojau apie save neigiamų dalykų, nes manęs to ir neklausė. Akcentus dėliojau ties sau palankiais faktais", - sakė mergina, nepamiršusi pabrėžti savo noro ir pasirengimo užimti laisvą darbo vietą.

Pateikdama novatorišką patarimą - parduotuvės interjere panaudoti kelis papildomus elementus, vaizdžiai atspindinčius Rytų motyvus ir ornamentiką, mergina užsidirbo pirmąjį pliusą. Paklausta apie atlyginimo dydį Ieva nesutriko. Pirmiausia mergina išsiklausinėjo, kokie konkretūs darbai jai priklausytų, ir tik tada prasitarė apie norimą atlyginimą.

Po savaitės mergina gavo neigiamą atsakymą, kurio motyvas - patirties neturėjimas prekybos srityje.

"Darbo rinkoje - pokyčiai"

Natalija GRIŠKEVIČIENĖ, Manager.LT organizacijų psichologė

Tarp dažniausiai darbdavių pageidaujamų savybių yra savarankiškumas, komunikabilumas, lankstumas, orientacija į rezultatą. Dažnai įmonės pageidauja aukštomis socialinėmis kompetencijomis pasižyminčių specialistų - turinčių gerus bendravimo įgūdžius, sugebėjimą prisitaikyti prie kolektyvo, draugiškų, nekonfliktiškų. Šias savybes įvertinti galima tik per interviu ir naudojant psichologinio įvertinimo metodikas.

Svarbu paminėti, kad skirtinga darbo specifika reikalauja iš žmogaus skirtingų kompetencijų ir savybių. Jeigu pardavimų atstovams darbo efektyvumą lemia socialinės kompetencijos - bendravimo įgūdžiai, sugebėjimas užmegzti kontaktą ir tokios savybės kaip ambicingumas, pozityvumas, komunikabilumas, tai kitų sričių specialistams šio savybės nėra tokios svarbios ar gali net trukdyti efektyviai dirbti.

Tiek kandidatams, tiek darbdaviams svarbu žinoti, kad tam tikras profesines kompetencijas galima įgyti, socialinius įgūdžius galima ugdyti, tačiau asmenines savybes labai sunku pakeisti, tad tai svarbus kriterijus tiek pasirenkant kandidatą, tiek kandidatui renkantis darbo sritį ir konkrečią darbo poziciją.

Šiuo metu darbo rinkoje jaučiami pokyčiai, susiję su bendra ekonomine situacija. Viena pagrindinių strategijų, kurių imasi įmonės, yra pardavimų stiprinimas, naujų rinkų paieška. Tam, be abejo, reikalingi stiprūs, patyrę vadovai, sugebantys racionaliai optimizuoti kaštus, stiprinti pardavimus, reorganizuoti veiklą. Taip pat paklausūs yra pardavimų vadybininkai, turintys patirties analogiškoje arba panašioje darbo srityje. Su taupymu susijusi ir nauja tendencija darbo rinkoje - įmonės ieško specialistų, kurie galėtų atlikti kelių darbuotojų funkcijas.

Vaida ZABALEVIČIŪTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

.

2010-05-02   07:35

man buvo paprasciau, buvo zmogus kuriam mokejo maziau, o as ilgus metus dirbdamas buvau isiderejas daugiau taip ir susikeitem su bedarbiu vietomis. Tiesiog kas gauna maziau dabar privalumas issilaikyti darbe.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (22)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

"Vilties linijai" - trisdešimt nuotrauka, foto

Klaipėda, Emocinės paramos tarnyba suaugusiesiems "Vilties linija" vakar atšventė savo 30-ies metų jubiliejų....

"Kai pats sau esi darbdavys ir darbuotojas - atsakomybė  didesnė" nuotrauka, foto

Žmonės, Kai nedidelį šeimos restoranėlį ar kepyklėlę atidarę verslininkai patys kepa, verda, stovi...

Autobuso keleivei lūžo blauzdikaulis nuotrauka, foto

Kriminalai, Penktadienį apie 17 val. į ligoninę medikai atvežė moterį, gim. 1963 m....

Dūrė į krūtinę ir keturiese spardė gulintį nuotrauka, foto

Kriminalai, Penktadienį apie 23 val., Taikos pr. Klaipėdoje, prie parduotuvės, vyras, gim. 1977...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 2 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...