2019 m. gegužės 26 d. 02:57 val., sekmadienis

Ekonomikos naujienos

Bankų grimasos: mokesčiai augo beveik visuose

(4)

Bankų grimasos: mokesčiai augo beveik visuose nuotrauka, foto

NEVILTIS. Prisidengdami skatinimu naudotis elektroninėmis kortelėmis grynųjų pinigų operacijų mokesčius augina dauguma Lietuvos bankų.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Gyventojų mintis audrina augantys bankų mokesčiai už grynųjų pinigų operacijas. Išties per liepą net keli bankai padidino mokesčius, o tą daro esą tam, kad klientus paskatintų dažniau atsiskaityti kortele. "Vakarų ekspresas" bankų atstovų pasiteiravo, kaip ir kodėl keitėsi įkainiai už atliekamas grynųjų pinigų ir kitas eilinių gyventojų dažniausiai atliekamas operacijas.

"Citadele" bankas

"Citadele" banko Korporatyvinės komunikacijos departamento direktorė Rita Simanavičiūtė aiškino, jog jos atstovaujame banke nuo liepos 15 dienos debeto kortelių turėtojams buvo pradėtas taikyti 0,25 Eur siekiantis mokestis už kiekvieną pinigų pasiėmimą bankomatuose. Šie mokesčiai (per mėnesį išsigryninant iki 1500 Eur) netaikomi tiems, kurių darbdavys turi pasirašęs sutartį su banku ir į "Citadele" sąskaitą pervedamas darbo užmokestis, arba Senjorų programų dalyviams.

"Mūsų duomenimis, klientai vis dažniau už pirkinius atsiskaito kortelėmis ir atlieka pervedimus internetu, todėl mažėja poreikis gryninti dideles pinigų sumas ir naudotis bankomatais. Kortelės sparčiai tampa populiaria mokėjimo priemone ir klientai atsiskaito kortele net ir už mažesnės vertės pirkinius. Įvertinę atsiskaitymų negrynaisiais pinigais pranašumus, kortelių turėtojai ima mažesnes grynųjų pinigų sumas iš bankomatų. Nauja kainodara skatinsime dar dažniau naudotis kortelėmis ir atlikti mokėjimus negrynaisiais pinigais", - mokesčio atsiradimo priežastis paaiškino "Citadele" banko Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius Andrius Bernotas.

Beje, toks pats mokestis "Citadele" banko klientams atsirado ir pinigus gryninantis "Perlo" terminale.

DNB bankas

Mokestį išsigryninat pinigus nusprendė imti ir DNB bankas.

Banko atstovė spaudai Rasa Petruškevičiūtė patvirtino, jog nuo rugpjūčio pirmosios visiems DNB debeto kortelių turėtojams bus taikomas vienodas pinigų išsigryninimo iš bankomato mokestis, kuris sieks 0,3 Eur už vieną operaciją. Viršijus 500 eurų mėnesinį limitą įkainis sieks 0,3 proc. nuo išgryninamos sumos.

Atstovė tvirtino, jog sumas iki 100 eurų banko klientai nemokamai galės išsigryninti prekybos centrų "Maxima" ir "Iki" kasose, tačiau tik mokant už pirkinius.

Banko skyriuose pinigų išgryninimo operacija kainuoja 0,8 proc. nuo išmokamos sumos, bet ne mažiau kaip 2,61 Eur už operaciją.

Klientai gali pasidžiaugti tik tuo, kad mokestis už pinigų pervedimą iš DNB į kitus šalies bankus nuo rugpjūčio sumažės nuo 0,41 Eur iki 0,35 Eur.

Banko atstovai neatskleidė, kodėl keičiasi mokesčių dydžiai.

"Swedbank" bankas

Ko gero, mažiausiai permainų įvyko "Swedbank" banke. Banko Verslo bankininkystės komunikacijos srities vadovė Orinta Barkauskaitė tvirtino, jog paskutinį kartą mokesčių dydžiai banke keitėsi dar 2013 metų pavasarį.

"Tiesa, esame pristatę ir naujovių, kurios gyventojams leidžia už kai kurias paslaugas mokėti mažiau. Pavyzdžiui, sąskaitų už komunalines paslaugas apmokėjimas naudojantis "Įmokų ir mokėjimų krepšeliu", kai iki 5 sąskaitų galima apmokėti už vieno apmokėjimo įkainį. Taip pat įvedus eurą sumažėjo įkainiai už tarptautinius pavedimus", - tvirtino O. Barkauskaitė, pridūrusi, jog jokių žinių apie pasikeisiančius mokesčius ji neturinti.

Nuo 2013 metų galiojantis nemokamas pinigų išgryninimo limitas "Swedbank" debeto kortelėms siekia 580 eurų, kai pinigai išgryninami "Swedbank"grupės bankomatuose (Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Švedijoje). Išgryninus daugiau nei 580 eurų per mėnesį, taikomas 0,4 proc. mokestis nuo sumos, viršijančios nustatytus 580 eurų.

Paprastam mokėjimo pervedimui interneto banke eurais į kito asmens sąskaitą, esančią taip pat "Swedbank", taikomas 0,23 Eur įkainis. Atliekant mokėjimo pervedimą eurais į sąskaitas kituose Lietuvoje registruotuose bankuose taikomas 0,41 Eur įkainis.

Grynųjų pinigų išmokėjimui banko padalinyje taikomas 0,8 proc. (min. 2,32 Eur) mokestis. "Sodros" mokamos pensijos ir pašalpos eurais banko padaliniuose klientams išmokamos netaikant jokio mokesčio.

Medicinos bankas

Medicinos banko Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus viršininkė Daiva Patalauskienė "Vakarų ekspresui" tvirtino, jog nuo šių metų pradžios dažniausiai klientų naudojamų paslaugų įkainių nekeitė.

Verta pažymėti, kad Medicinos bankas kortelių klientams neišduoda, tad turint sąskaitą minėtame banke atliekant pavedimą į tą patį banką mokestis už tai netaikomas, o pervedant pinigus į kitą šalies banką operacija kainuos 0,35 Eur.

Grynųjų pinigų išdavimas iš banko sąskaitos iki 289,62 Eur per dieną - nemokamai, viršijus šią sumą - 0,6 proc. mokestis skaičiuojamas nuo visos išimamos sumos.

SEB bankas

Ko gero daugiausia visuomenėje sujudimo kilo dėl išaugusių mokesčių SEB banke. Beveik 1 mln. kortelių klientams išdavusiame banke nuo liepos 9 d. 1450 eurų limitas sumažėjo iki 500 eurų. Besinaudojantiems populiariausiomis mokėjimo kortelėmis ir užsisakiusiems mokėjimo planą buvo nustatytas 800 Eur grynųjų pinigų paėmimo limitas.

Pasiėmus didesnę pinigų sumą, kaip ir iki šiol, bus taikomas 0,4 proc. mokestis, apskaičiuojamas nuo limito perviršio sumos.

Banko pranešime tvirtinta, jog šitaip norima paskatinti klientus naudotis mokėjimo kortelėmis kaip atsiskaitymo priemonėmis.

Kaip ir DNB banke, atsiskaitant už pirkinius SEB kortele ne mažesne nei 5 eurų suma nemokamai bus galima pasiimti nuo 5 iki 100 Eur.

SEB banko statistika rodo, kad daugiau kaip kas antras (58 proc.) SEB banko mokėjimo kortelių turėtojas šiuo metu per mėnesį iš bankomatų pasiima mažiau negu 300 Eur, o iki 500 Eur per mėnesį pasiima net 77 proc. kortelių turėtojų.

Beje, operacijos SEB banke kainuos pigiau, jei naudojamasi specialiais banko pasiūlymais.

"Pavyzdžiui, atlyginimą į sąskaitą SEB banke gaunantis žmogus, naudodamasis paslaugų planu "Sumanu" ir per mėnesį už jį mokėdamas fiksuotą 1,45 euro sumą, gali nemokamai atlikti neribotą kiekį mokėjimų banko viduje, nemokamai penkis mokėjimus į kitus bankus Lietuvoje, jam nemokamai suteikiamas slaptažodžių generatorius, SMS pranešimai apie mokėjimus iš sąskaitos ir įskaitymus į sąskaitą, nemokamai išduodama debeto mokėjimo kortelė, nemokamai galima pasiimti iki 800 eurų bet kuriame SEB ir DNB tinklo bankomate. Taip pat netaikomi sąskaitų tvarkymo mokesčiai", - "Vakarų ekspresui" tvirtino banko atstovas žiniasklaidai Arvydas Žilinskas.

Jeigu asmuo nesinaudoja paslaugų planu, internetu pervedimas banko viduje kainuoja 0,29 Eur, į kitą Lietuvoje veikiantį banką - 0,41 Eur.

Kredito unijos

Naudotis atsiskaitymo kortelėmis bei internetine bankininkyste galima turint sąskaitą kredito unijose.

Lietuvos centrinės kredito unijos (LKU) Komunikacijos specialistė Simona Juočepytė tvirtino, jog inicijuotos visuomenės apklausos rezultatai parodė, jog net 80 proc. gyventojų labiausiai pasigenda mažesnių paslaugų įkainių.

"Apklausa parodė, kad nemažai finansinėmis paslaugomis besinaudojančių gyventojų nėra patenkinti kainos ir kokybės santykiu. Be didelių įkainių, klientai taip pat skundžiasi asmeninio dėmesio stoka - beveik 40 proc. gyventojų teigia, jog paslaugų teikėjai nelinkę atsižvelgti į asmeninius klientų poreikius. Atsižvelgdama į tokią vartotojų nuomonę, naująjį prekės ženklą pristačiusi LKU grupė ketina išsiskirti individualiu požiūriu į kiekvieną klientą ir taikyti mažesnius paslaugų įkainius nei dauguma komercinių bankų", - tvirtino S. Juočepytė.

Kaip ir kituose bankuose, turint LKU debeto ar kredito kortelę atsiskaitymai prekybos vietose nekainuoja. Naudojantis e. bankininkystės paslaugomis pavedimo mokestį kiekviena LKU grupės narė nustato individualiai. Dažniausiai pinigus pervedant tarp skirtingų ar tos pačios unijos tai nekainuoja nieko, tik kelios iš dešimčių unijų turi nustačiusios nuo 0,29 iki 0,50 Eur siekiantį mokestį. Pinigus pervedant į kitus šalies bankus mokestis keliose kredito unijose netaikomos, tačiau dažniausiai tektų susimokėti nuo 0,23 iki 1,16 Eur siekiantį mokestį.

Kadangi kredito unijos neturi savo bankomatų, pinigus galima išsigryninti unijų skyriuose. Vis dėlto mokesčiai įvairiose kredito unijose skiriasi. Dažniausiai pasiimti sumas iki 500 eurų nekainuos nieko. Beje, itin palankios sąlygos taikomos kortele pinigus išsiimant kitų bankų bankomatuose. Iki tam tikros ribos išsigryninant pinigus daugelis kredito unijų mokesčio neima.

Daugiau apie kredito unijų taikomus įkainius galima sužinoti tinklalapyje http://lb.lt/ikainiai/.

"Danske" bankas

Atsakymo iš "Danske" banko atstovų sulaukti nepavyko. Vis dėlto minėtas bankas dar šių metų pradžioje paskelbė, jog po truputį atsisakys mažmeninės bankininkystės ir dėmesį sutelks į verslo bankininkystės klientų aptarnavimą. Beveik tuo pačiu metu gyventojų pasipiktinimo bangą sukėlė itin išaugę grynųjų pinigų operacijų mokesčiai.

"Danske Bank" klientai, kurie turi "MasterCard Business", už kiekvieną pinigų gryninimo operaciją sumoka 0,4 proc. nuo sumos, arba ne mažiau nei 0,87 euro. Turintieji "MasterCard Corporate Classic", "MasterCard Corporate Gold", "MasterCard Corporate Platinum" - 1,5 proc., bet ne mažiau nei 1,45 euro.

Gryninimo mokestis iš "Danske Bank" debetinių kortelių yra 0,4 proc, minimali suma - 0,29 euro.

"Įkainius pakėlė vidutiniškai du kartus"

Lietuvos vartotojų instituto vertinimu, komercinių bankų pasirinkta strategija mažinti nemokamai išgryninamų pinigų sumas riboja vartotojų pasirinkimo laisvę ir sudaro prielaidas brangti finansinėms paslaugoms. Toks vieno iš mokėjimo būdų diskriminavimas kelia didelį susirūpinimą vartotojams.

"Bankų sprendimas riboti nemokamai išsiimamų grynųjų pinigų sumas sudaro prielaidas brangti finansinėms paslaugoms, nes apriboja vartotojų pasirinkimo galimybes. Dabartinė situacija ypač atsilieps keliaujančiųjų piniginėms, kadangi keliaujant į užsienį prireikia didesnių grynųjų pinigų sumų, už kurias reikės mokėti papildomai", - pastebi Lietuvos vartotojų instituto prezidentė dr. Zita Čeponytė. - "Bankų pasirinkimas diskriminuoti grynųjų pinigų operacijas kelia didelį susirūpinimą vartotojams ir dėl to, kad prieštarauja atsiskaitymo įpročiams."

Pagal naujausią Lietuvos banko statistiką, per 2013 m. mūsų šalies bankai įmokų už paslaugas grynaisiais pinigais įkainius pakėlė vidutiniškai du kartus. Taip pat padidintas ir grynųjų pinigų pasiėmimo bankų padaliniuose įkainis bei pradėtas imti komisinis mokestis už grynųjų įmokėjimą į savo sąskaitą padaliniuose. Tačiau augantys įkainiai nepaskatino šalies gyventojų plačiau naudotis elektroninėmis mokėjimo priemonėmis - operacijos grynaisiais pinigais vis dar sudaro 81 proc. visų nacionalinių mažmeninių atsiskaitymų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2015-08-17   10:39

IP: 78.63.144.196

Absurdų absurdas, plėšikai, kodėl mes iš savo varganų atlyginimų dar turime mokėti bankams už savo pinigus, gėda jau gyventi tokioje valstybėje...

Aš nepatenkintas

2015-07-16   09:27

IP: 81.7.123.18

Nieko nesuprantu.Kai agitavo naudotis seb banko paslaugom-duodavo 4 proc,palūkanų,o po 10 m jau nori ,kad primoketume.O kodel su mumis nesusitaria?juk salygas bankai pakeitė?gal man nepatinka?Gal tokiu atveju turečiau pasiimt savo pinigus,ir tegu su manim tariasi is naujo?Tautą plešia vikingai,o mūsų valdžiai dzin...

klp

2015-07-15   20:39

IP: 86.100.64.53

kuo skiriasi bankas nuo plesiko ?
BANKE DAR IR CEKI ISDUODA...!!!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Skandalas dėl lenkiškos jautienos nuotrauka, foto

Skandalas dėl lenkiškos jautienos

ES pareigūnai Lenkijoje tirs jautieną

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Sekmadienį klaipėdiečiai "Riedės į vasarą" nuotrauka, foto

Sportas, Gegužės 26 dieną (sekmadienį) Klaipėdoje organizuojamas didžiulis dviračių, riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir...

Klaipėdietis Žygimantas Stanulis – absoliutus Lietuvos čempionas nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienio vakarą Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir...

Jurgis Plonaitis niekada nebuvo tapęs "išverstaskūriu" nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Per ilgus dešimtmečius, nugyventus Klaipėdos krašte, Mažosios Lietuvos tyrinėtojui Bernardui Aleknavičiui Klaipėdos...

Drevernos lobiai nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1253 metais balandžio 4 dieną pirmą kartą sutartyje su Kuršo vyskupu...

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 6 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...