2019 m. sausio 22 d. 14:30 val., antradienis

Ekonomikos naujienos

Atlyginimas kas savaitę - rožinė svajonė negaunantiems jo ištisus mėnesius

(2)

Atlyginimas kas savaitę - rožinė svajonė negaunantiems jo ištisus mėnesius nuotrauka, foto

NEPOPULIARU. Ir teoriškai, ir praktiškai Lietuvoje darbuotojai jau dabar gali tartis su darbdaviais, kad atlyginimas jiems būtų mokamas kas savaitę, tačiau tokią praktiką Lietuvoje, Lietuvos pramonininkų konfederacijos duomenimis, taiko tik kelios įmonės.

Siūlymas darbuotojams mokėti atlyginimus kas savaitę darbdavių nežavi. Jie sutinka, kad dabar mokant atlyginimą mėnesio gale darbuotojas tarsi kredituoja darbdavį, tačiau esą mokant kassavaitinį atlyginimą nukentėtų verslas. Kita vertus, kalbėti apie tokią naujovę dabar, kai daugelis žmonių atlyginimų negauna ištisus mėnesius, atrodo netgi juokinga.

Lietuvos profesinės sąjungos "Solidarumas" atstovai siūlo mūsų šalies darbdaviams sekti kitų šalių pavyzdžiu ir mokėti darbo užmokestį ne dusyk per mėnesį, o kas savaitę.

"Tokia praktika JAV, Jungtinėje Karalystėje nėra naujovė. Daugelyje Europos šalių atlyginimas taip pat mokamas kiekvienos savaitės pabaigoje. Tik pas mus darbuotojai turi kredituoti darbdavį. Gaudami atlyginimą kas savaitę, žmonės galėtų labiau planuoti savo išlaidas, o tai dabar, krizės akivaizdoje, ypač aktualu", - tokio pasiūlymo motyvus "Vakarų ekspresui" dėstė "Solidarumo" pirmininko pavaduotojas Antanas Liutkevičius.

Pasak jo, tam, kad Lietuvoje įsigaliotų tokia tvarka, net nereikia keisti įstatymų, nes Darbo kodekse yra numatyta, jog darbo užmokestį privalu mokėti ne rečiau nei du kartus per mėnesį, jei darbuotojas nepaprašo kitaip.

"Čia tik darbuotojų ir darbdavių susitarimo reikalas. Ar tokia tvarka įsigalios Lietuvoje, priklausys nuo darbdavių geranoriškumo", - sakė A. Liutkevičius.

Atsisako net avanso

Tuo metu Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vadovas Aras Mileška tokį profsąjungiečių pasiūlymą įvertino tarsi savotišką protestą, tik esą neaišku prieš ką.

"Vadovauju įmonei, kuri dirba žmogiškųjų resursų valdymo srityje. Dažnai atliekame įvairias apklausas ir nė karto neteko girdėti, kad darbuotojai skųstųsi dėl atlyginimo mokėjimo dažnumo. Atvirkščiai - dažnai pasitaiko, kad žmonės nepageidauja gauti avansinės dalies ir visą atlyginimą nori gauti mėnesio pabaigoje. Juokingai skamba motyvas, esą kas savaitę gaudamas atlyginimą žmogus labiau galėtų planuoti savo išlaidas. Jei pinigų žmogui neužtenka, - atlyginimo mokėjimo dažnumas nieko nepadės", - įsitikinęs A. Mileška.

Pasak jo, pradėjus mokėti darbuotojams atlyginimą kas savaitę, bendrovei atsirastų papildomo darbo ir padidėtų laiko sąnaudos. Ypač sunku būtų persiorientuoti toms įmonėms, kuriose dirba keli tūkstančiai darbuotojų, nes reikia daryti apskaitą, ar visą mėnesį darbuotas dirbo.

Lietuvos profesinės sąjungos "Solidarumas" pirmininkės pavaduotojas A. Liutkevičius taip pat sutiko, kad įmonės turėtų atitinkamai pasiruošti naujovei.

Iš ko plėtoti verslą?

"Teoriškai ir praktiškai viskas įmanoma, tačiau ar nuo to nenukentėtų verslas, - štai kur klausimas. Mokant darbuotojui atlyginimą kas savaitę, keistųsi pinigų apyvarta - įmonėje dirbantys žmonės išloštų, bet mažiau liktų lėšų bendram verslui plėtoti - už ką pirkti žaliavas, mokėti už energiją ir kt." - svarstė Klaipėdos pramonininkų asociacijos prezidentas Arūnas Pasvenskas.

Tam, kad darbuotojas nekredituotų darbdavio, pastebėjo A. Pasvenskas, su juo reikėtų atsiskaityti po kiekvienos darbo dienos.

"Kita vertus, kiek dabar yra įmonių, kur darbuotojai kredituoja darbdavį ištisus mėnesius, nes žino, kad pinigų tiesiog nėra. Žmonės žino - jei paprašys sumokėti atlyginimą ir visas skolas, įmonė gali ir visai užsidaryti. Žmonės su viskuo susitaiko, kad tik išlaikytų darbo vietą", - dažnesnę šiandienai tendenciją nei reikalavimą mokėti atlyginimą kas savaitę pastebėjo A. Pasvenskas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kuprotas

2010-05-12   09:24

Ką čia mokėsi kas savaitę , kad du kart per mėnesį grašius gauni , tai kas savaitę nebus ką mokėti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (36)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

Rekonstruoja šilumos katilines: ką pajus vartotojai? nuotrauka, foto

Klaipėda, Pirmadienį Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas lankėsi įmonės "Klaipėdos energija" teritorijoje ir...

Ne visi sistemos žmonės myli vaikus nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienį „Vakaro žinios“ rašė istoriją, kai du mažamečiai vaikai iš Elektrėnų vaikų...

Per dvi savaites - dvi šalčio aukos nuotrauka, foto

Klaipėda, Per pastarąsias dvi savaites uostamiesčio medikai užfiksavo du mirties atvejus dėl šalčio.

Žiemos traumos: svarbiausia - atsargumas nuotrauka, foto

Sveikata, Per paskutinius tris praėjusių metų mėnesius į gydytojus dėl vaikštant lauke patirtų...

Klaipėda, Paskelbta prieš 29 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 45 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sveikata, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...