2018 m. gruodžio 11 d. 16:26 val., antradienis

Ekonomikos naujienos

Alkoholio draudimai įgyvendinami pažeidžiant lygias galimybes

(8)

Alkoholio draudimai įgyvendinami pažeidžiant lygias galimybes nuotrauka, foto

YPATINGA šalis - Lietuva alkoholio vartojimą mažina draudimais. Panašu, jog jie paveikė ir šį, klaipėdiečiams gerai atpažįstamą, ženklą.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Nuo sausio 1-osios įsigaliojo sugriežtinta alkoholio pardavimo tvarka. Svaigieji gėrimai parduodami ne jaunesniems nei 20 metų asmenims, uždrausta bet kokia alkoholio reklama ir sutrumpintas alkoholio pardavimo laikas. Prekybos centrai naujovėms pasiruošė ir įgyvendindami naujus reikalavimus su didesniais sunkumais nesusidūrė. Kavinės, klubai, barai ir restoranai vis dar ieško priemonių, kaip surūšiuoti klientus pagal amžių ir nepažeisti kitų teisės aktų.

Prekybininkai rimčiausiu išbandymu laiko alkoholinių gėrimų pardavimo asmenims nuo 20 m. pokytį. Nerimauta, kad pardavėjams kils sunkumų nustatant pirkėjų amžių. Prekybos centro "Maxima" Komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigė, jog sugriežtintai prekybos alkoholiu tvarkai buvo ruošiamasi iš anksto ir pirmomis dienomis nesklandumų išvengta.

"Apie pasikeitusią prekybos alkoholiniais gėrimais tvarką pirkėjus informuojame jiems patogiais, gerai matomais būdais: alkoholinių gėrimų skyriuose bei šalia kiekvienos kasos kabo informaciniai plakatai, šalia kasų esančiuose ekranuose sukasi Narkotikų ir tabako kontrolės departamento sukurtas informacinis filmukas, parduotuvėse skambančiomis radijo bangomis transliuojame informacinius šaukinius. Nuo sausio 1-osios, mūsų darbuotojams kasose skenuojant alkoholinius gėrimus, atsiranda automatinis langas su klausimu, ar asmuo, įsigyjantis alkoholio yra vyresnis nei 20 metų, skatinantis kasos darbuotoją pirkėjo pasiteirauti apie amžių. Tuo paros metu, kai alkoholiniais gėrimais prekiauti draudžiama - pirmadieniais-šeštadieniais iki 10 val. ir vėliau nei 20 val., o sekmadieniais iki 10 val. ir nuo 15 val. - alkoholinių gėrimų pardavimą blokuojame techniškai, t. y. kasoje šių prekių nėra įmanoma nuskenuoti, taip pat ir parduoti. Šventinės dienos nėra prilygintos sekmadieniams", - informavo E. Dapkienė.

Naujuosius sutiko už durų

Draudimas parduoti alkoholį jaunesniems nei 20 metų jaunuoliams tapo galvos skausmu kavinių ir naktinių klubų šeimininkams. Jau naujametę naktį dalis Vilniaus barų iš viso neįsileido jaunesnių nei 20 metų jaunuolių. Prie populiariausių pasilinksminimo vietų sostinėje vidurnaktį rikiavosi eilės - apsaugos darbuotojai prie durų tikrino asmens dokumentus ir įleido tik 20-mečius ir vyresnius asmenis.

Klaipėdoje pirmąją šių metų naktį, regis, apsieita be griežtų patikrinimų, tačiau naktinių klubų savininkai svarsto galimybę perkelti į uostamiestį vilniečių praktiką ir taip pat tiesiog neįsileisti jaunesnių nei 20 metų asmenų.

Klubo-baro "Raketa" ir baro "Tabu" savininkas Andrius Kasperavičius sakė, jog naujieji alkoholio pardavimo apribojimai Naujųjų metų naktį nebuvo aktualūs, nes "Raketoje" vyko renginys, skirtas vyresnei auditorijai. "Pirmąją naktį klube buvo kone vien 30-mečiai, tačiau 18-25-erių metų jaunimas yra pagrindinė mūsų organizuojamų renginių, koncertų publika. Klausimo, kaip apriboti bare alkoholio pardavimą, kol kas neišsprendėme, tarsimės su kitų uostamiesčio barų savininkais. Kontroliuoti prekybą alkoholiu baro viduje - labai sudėtinga. Nepirks 19-metis, nupirks jam vyresnis draugas. Žmonių klube būna daug - visų nesužiūrėsi. Tad gali būti, kad priimsime sprendimą iš viso neįleisti į klubą jaunesnių nei 20 metų asmenų", - svarstė pašnekovas.

A. Kasperavičiaus nuomone, naujasis draudimas, galiojantis tik alkoholio pardavimui, yra absurdiškas. "Jeigu norima įstatymiškai numatyti, kad sprendimą vartoti alkoholį gali priimti tik 20-metis, tai reikėjo keisti pilnametystės amžių. Dabar gi balsuoti, įsigyti banko kortelę 20 metų neturintis asmuo gali, gali jis ir tuoktis, net kariauti, tačiau neturi teisės pasirinkti, vartoti alkoholį ar ne. Absurdas!" - įsitikinęs verslininkas.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus vedėja Mintautė Jurkutė pažymėjo, jog kavinės ir barai, neįleisdami jaunesnių nei 20 metų asmenų, pažeidžia Lygių galimybių įstatymą. "Galbūt jaunuoliai neketina vartoti alkoholio, o nori tiesiog pasiklausyti patinkančios muzikos, pasilinksminti. Neturėtų būti iš jų atimta teisė tai daryti dėl jauno amžiaus, įstatymas nedraudžia jaunesniems nei 20 metų asmenims patekti į barus ar naktinius klubus. Šiuo metu Lietuvoje įstatymu nustatytas tik kazino ir lošimo namų lankytojų amžius - nuo 21-erių metų. Patyrę diskriminaciją jaunuoliai gali kreiptis į mūsų tarnybą ir jų skundas bus nagrinėjamas, nes tai bus teisės akto pažeidimas", - tvirtino pašnekovė.

Abiturientai - nepageidaujami?

Įsigaliojus draudimui parduoti alkoholį jaunesniems nei 20 metų abiturientams tapo itin sudėtinga išsinuomoti kavinę, barą ar kaimo turizmo sodybą tradicinėms šimtadienio ir išleistuvių šventėms. Palangoje besimokantis dvyliktokas prasitarė, kad kurorte gimnaziją baigiantys 19-mečiai neranda kur švęsti šimtadienį, išleistuves, nes visų kavinių ir barų durys jiems uždarytos. "Kažin ar tai susiję su naująja alkoholio prekybos tvarka, nes mums įsigyti alkoholio nėra jokių problemų. Dauguma 18-mečių turi automobilius. Iš Palangos nuvažiuoti iki Latvijos įsigyti alkoholio nesudėtinga. Galbūt kavinės vengia jaunuolių dėl to, kad bijo, jog jie pridarys žalos. Be to, ir ne kiekviena gali priimti tokį kiekį lankytojų. Vien mūsų gimnazijoje šiemet bus 120 abiturientų. Jeigu vietos šventėms Palangoje nerasime - teks ieškoti toliau, gal net Latvijoje", - svarstė alternatyvą jaunuolis.

Klaipėdos rajone esančio Radailių dvaro, kuriame veikia restoranas ir nuomojamos salės pokyliams, vadovė Jūratė Zeigienė patvirtino, jog abiturientų grupės nėra pageidaujamos. "Nepriimame abiturientų todėl, kad jų šventėse būna labai daug žmonių, jiems reikia labai didelių patalpų. Tokioms šventėms reikia samdyti apsaugą, užtikrinti saugumą - sudėtinga", - pagrindines priežastis vardijo pašnekovė.

Alkoholio pardavimo apribojimai, anot J. Zeigienės, sukels dar papildomų rūpesčių, kuriuos kol kas net nežino kaip spręsti. "Pagrindiniai mūsų restorano klientai yra šeimos. Tas pačias gimnazijos išleistuves jaunuoliai švenčia ir šeimos rate su tėvais. Jeigu tėvai nuperka alkoholio ir pakelia taurę kartu su savo pilnamečiais vaikais - kaip mums elgtis tokioje situacijoje?" - retoriškai klausė sodybos šeimininkė.

Vyresniosios kartos problema

Kitos, netoli Klaipėdos esančios, kaimo turizmo sodybos "Župė" savininkas Žydrūnas Daugėla teigė, jog klientų pagal amžių neskirsto ir švenčiančius jaunuolius taip pat priima. "Mes alkoholiu neprekiaujame - tad nesirūpiname, ar jį kas vartoja, ar ne. Banketinę salę jaunimas retai kada nuomojasi, dažniau šventėms renkasi pirtį. Dažniausiai čia sulaukiame gimtadienius norinčių paminėti jaunuolių, kartkartėmis švenčiami ir šimtadieniai ar išleistuvės. Problemų dėl jaunųjų svečių retsykiais kyla, tačiau tokie atvejai nėra dažni: kartą du per metus", - pasakojo sodybos savininkas.

Klaipėdos "Žemynos" gimnazijos direktorė Rita Podoliankienė sakė, kad jos vadovaujamos įstaigos abiturientai šiais metais tradiciškai švęs ir šimtadienį, ir išleistuves.

"Oficialioji iškilmių dalis visada būna gimnazijoje, o po to abiturientai švenčia išsinuomotose patalpose: sodybose, kavinėse. Šiais metais, kiek žinau, abiturientai jau išsinuomojo erdvę šventei pačiame Klaipėdos mieste. Dėl alkoholio draudimo, man atrodo, vyresnioji karta išgyvena labiau nei jaunimas. Jaunosios kartos požiūris į alkoholį keičiasi, daugumai jis nėra svarbus, jaunimas moka linksmintis ir be jo. Kita vertus, suprantama, kad kaimo turizmo sodybos nenori priimti jaunimo, nes užtikrinti visų saugumą turėtų būti išties sudėtinga", - svarstė direktorė.

Patikrinimai vykdomi visoje Lietuvoje

Stebime, kaip įgyvendinama naujoji tvarka, bendradarbiaujame su Policijos departamento padaliniais ir vertiname situaciją visoje Lietuvoje. Patys šį mėnesį planuojame patikrinimus visoje šalyje.
Alkoholio reklama iš pagrindinių sklaidos šaltinių išnykusi. Stebime socialinius tinklus. Kai kurioms įmonėms teiksime konsultacinius įspėjimus, tačiau piktybiškų pažeidimų kol kas neužfiksavome.
Sklandžiai pakeistas prekybos alkoholiu laikas didžiuosiuose prekybos centruose. Kaip laikomasi mažmeninės prekybos taisyklių pokyčių, išvadas daryti kol kas anksti. Monitoringas Vilniuje Naujųjų metų naktį parodė, kad pseudobarai, iki šiol vykdę naktinę prekybą alkoholiu (dažnai išsinešti), šios veiklos kol kas nenutraukė. Tokioms įstaigoms nebus taikomi jokie pereinamieji laikotarpiai ir "minkštosios" priemonės, į šiuos pažeidimus bus reaguojama labai principingai.
Iš naujamečių atsiliepimų matome, kad barų savininkai ėmėsi priemonių užtikrinti, kad alkoholis nebūtų parduodamas jaunesniems nei 20 metų asmenims. Nenorėčiau komentuoti jų pasirinktų priemonių. Mūsų rekomendacija būtų - naudoti skirtingų spalvų apyrankes 18-20 metų lankytojams ir vyresniems nei 20 metų, tačiau kūrybiški verslininkai gali sugalvoti ir kitų efektyvių būdų.
Įstatymų leidėjas numatė 20 metų ribą ne šiaip sau, o vadovaudamasis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, siekdamas mažinti alkoholio vartojimą ateityje.

Informacija

Nuo sausio 1 d. alkoholis parduotuvėse parduodamas nuo 10 iki 20, o sekmadieniais - iki 15 val. Kavinėse ir baruose galima įsigyti tik pilstomų gėrimų, už jų išsinešimą taikomos baudos. Alkoholis parduodamas tik asmenims ne jaunesniems kaip 20 metų. Uždrausta alkoholio reklama, draudžiama svaigiuosius gėrimus vartoti salėse per sporto varžybas, savivaldybės gali uždrausti parduoti alkoholį masiniuose renginiuose.


VARGAS. Draudimas parduoti alkoholį jaunesniems nei 20 metų jaunuoliams tapo galvos skausmu kavinių ir naktinių klubų šeimininkams. Stasio ŽUMBIO nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

eina sau

2018-01-04   14:04

IP: 86.100.64.181

Aisku,pijokavimas blogai,bet butu zymiai geriau musu biudzetui jeigu latviai ir lenkai vaziuotu pas mus šniūrais apsipirktalkoholio,kuro....butu is ko moket medikam policininkam,pencininkam....ir ko musu valdzia stato vežimą prieš arklį....nu su kuria vieta mislija?

Tika

2018-01-04   10:09

IP: 82.135.247.129

vakar mačiau kaip kaiminystėje tik 18 sulaukę jaunuoliai grįžo iš Latvijos pilnu minivenu alkoholio ir ramiai sau dalinosi kieme dėžės. Buvo visi išsišiepe iki ausų, gyrėsi kažkam telefonu, kad sutaupė kelis šimtus eurų. Tai kai pagalvoji, tokius kiekius nelaikys pasidėję, o juos gers, nes turės pakankamai. Išvados paprastos: įsigyti alkoholio nėra problemų; sutaupoma nemažai pinigų; mūsų biudžetas kenčia; kaimynų biudžetas pilnėja.

tam durniu

2018-01-04   08:52

IP: 85.206.61.240

Jei tu savo lakoholį pavartojęs nepridarytum rūpesčių tūkstančiams aplinkinių, tai pats ir spręstum. Deja didžiajai daliai visuomenės tenka susidurti su girtų pridaromomis problemomis. Be muštynių, žudynių, plėšimų, vairavimų išgėrus, prisideda naktinis triukšmas, reketas "ant alaus" pridergti kiemai. Ačiū ne.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Ekonomikos naujienos

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą nuotrauka, foto

Maudynės baseine be chloro: „Atostogų parkas“ diegia pažangiausią pasaulyje vandens dezinfekavimo sistemą (30)

„Atostogų parke“ bus diegiama pažangiausia pasaulyje baseino vandens dezinfekavimo sistema DA-GEN, pagrįsta...

Valstybės valdomi „Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030 metų į plėtrą bei modernizavimą ketina...

„Lietuvos geležinkeliai“ iki 2030-ųjų ketina investuoti 7 mlrd. eurų nuotrauka, foto

Vyriausybė siūlo didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuo dabar skiriamo 1 proc. akcizo...

Siūloma didinti fizinio aktyvumo finansavimą nuotrauka, foto

Lietuvos užsienio reikalų ministerija skyrė 20 tūkstančių eurų humanitarinei pagalbai Jemenui...

Lietuva skyrė 20 tūkst. eurų humanitarinei pagalbai Jemenui nuotrauka, foto

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ (KN) pasirašytu memorandumu su...

Klaipėdos nafta prisidės prie SGD infrastruktūros plėtojimo JAV nuotrauka, foto

Jūrininkų prospektas atsinaujino nuotrauka, foto

Klaipėda, Štai taip Jūrininkų prospektas atrodė šių metų rugsėjį. Nuo šiandien eismas jau...

Senučiukės šokdina policiją, bet to priežastis - skaudi nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdienė Ona (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) prabilo apie kaimynus, neva leidžiančius į...

2019-ieji: kiek „į rankas“ gaus pensininkas, mokytojas nuotrauka, foto

Euras, Seimas antradienį priėmė 2019 metų biudžetą. BNS žurnalistų komanda tradiciškai įvertino,...

Seimas patvirtino deficitinį kitų metų biudžetą nuotrauka, foto

Lietuva, Seime po balsavimo pritarta kitų metų valstybės ir savivaldybių biudžetų projektui. Už...

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 57 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...