2019 m. balandžio 22 d. 07:29 val., pirmadienis

Komentaras

Kalba - mano valstybė, kurioje aš gyvenu (Arvydas Skalbė)

(1)

2019-03-06, 16:02

Diana Mineikienė, Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Daiva Rudienė, Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Loreta Liutkutė, Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Suaugusiųjų aptarnavimo ir informacijos skyriaus vedėja

Kalba - mano valstybė, kurioje aš gyvenu (Arvydas Skalbė) nuotrauka, foto

© Organizatorių nuotr.

Lietuva atkūrė Nepriklausomybę, įstojo į Europos Sąjungą, prasidėjo integracijos bei globalizacijos procesai, išpopuliarėjo šiuolaikinės informacinės technologijos... Ką turime šiandien?

Socialinėse erdvėse vengiama vartoti lietuviškus rašmenis, prioritetas teikiamas ne žodžiams, o simboliams, trumpiniams, žargonizmams, todėl dabar ypač aktualios vieno didžiausių kovotojų dėl gimtosios kalbos teisių Mikalojaus Daukšos dar XVI a. skelbtos mintys apie gimtosios kalbos svarbą: „Visais amžiais žmonės kalbėjo savo gimtąja kalba ir visados rūpinosi ją išlaikyti, turtinti, tobulinti ir gražinti.“

Ne veltui Vasario 21-ąją Jungtinės Tautos nuo 1999 metų yra paskelbusios Tarptautine gimtosios kalbos diena. Juk didžiausias tautos turtas ir yra kalba: „O brangi lietuviškoji / Šventa kalba prigimtoji, / Už žemčiūgus tu brangesnė / Ir už viską meilingesnė...“ (J. A. Višteliauskas).

Todėl labai svarbu, kad Valstybinė lietuvių kalbos komisija, vykdydama Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto 2015 m. rugsėjo 30 d. posėdžio protokolo Nr. 106-P-34 nutarimą, nuo 2016 m. kiekvienais metais vasario 16 d. – kovo 11 d. kviečia rengti Lietuvių kalbos dienas Lietuvos įstaigose, visuomeninėse organizacijose ir lietuvių bendruomenėse užsienyje. Lietuvių kalbos dienų tikslas – didinti lietuvių kalbos prestižą, stiprinti lietuvių kalbos mokymosi motyvaciją, prisidėti prie lietuvių kalbos sklaidos pasaulyje, telkti bendruomenes Lietuvoje ir užsienyje.

Vienas tokių renginių, įtrauktų į 2019 metų Lietuvių kalbos dienų renginių planą – vasario 28 dieną Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos (Suaugusiųjų aptarnavimo ir informacijos skyriaus vedėja Loreta Liutkutė) ir Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazijos (mokytojos Daiva Rudienė, Diana Mineikienė) organizuota viktorina-konkursas „Protų mūšis 2019“ tema „Lietuva ir kalba: ar viską žinai?“.

Renginyje varžėsi miesto mokyklų komandos, sugalvojusios originalius pavadinimus: „Žaliakalnis“ (Klaipėdos „Žaliakalnio“ gimnazija), „Patriotai“ (VšĮ Klaipėdos laivų statybos ir remonto mokykla), „Maironio jaunimas“ (Klaipėdos „Vėtrungės“ gimnazija), „Viežlybasis būrys“ (Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazija), „Vokietukai“ (Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazija).

Viktorinoje-konkurse skambėjo klausimai apie 2004 m. UNESCO įvertintą kaip unikalų ir pasaulyje neturintį atitikmenų XIX amžiaus fenomeną – knygnešystę, Klaipėdos Ievos Simonaitytės bibliotekos Saulės laikrodžio kiemelyje esantį vienintelį pasaulyje Paminklą kalbai, lietuvių kalbos tėvą Joną Jablonskį, laikinąją Prūsijos sostinę Klaipėdą, UNESCO saugomus objektus Lietuvoje, kada pirmą kartą lietuvių kalbai suteiktas LR valstybinės kalbos statusas.

Diskutuota, kuri lietuvių abėcėlės raidė dažniausiai vartojama žodžiuose, šifruota valstybės įstaigos, sprendžiančios kalbos politikos klausimus, santrumpa VLKK, aiškintos frazeologizmų ir kitų žodžių reikšmės, taisyti barbarizmai, spręstas kryžiažodis ir kita. Bibliotekos pateikti klausimai buvo susiję su lietuviais ar lietuvių kilmės žmonėmis, gyvenančiais ne Lietuvoje. Galų gale turėjo susirungti ir komandų kapitonai, spręsdami lietuvišką mįslę.

Komandų darbą vertino kompetetinga komisija – dalyvaujančių ugdymo įstaigų mokiniai (Vincentas Songaila, Kamila Košarnaja, Samanta Domarkaitė, Ana Balachina, Emil Starovoitov). Vertinimo komisijos pirmininkas Hermano Zudermano gimnazijos mokinys Vincentas Songaila pristatydamas renginio rezultatus pasidžiaugė darniu komisijos darbu.

Džiaugiamės, kad į renginį sugužėjo tiek gražaus jaunimo iš įvairių miesto ugdymo įstaigų. Tai rodo, kad esame neabejingi ir žingeidūs. Šis renginys skirtas ne tik pademonstruoti savo žinias, prisiminti istorines asmenybes ar Lietuvai svarbius kultūros įvykius, bet ir atkreipti dėmesį į lietuvių kalbos svarbą.

Lietuvai integruojantis į Europą, svarbu saugoti tautinį identitetą, „neištirpti“ kitų šalių kultūrose. Todėl vienas iš tautiškumo saugojimo būdų – tinkamas šiuolaikinės jaunosios kartos ugdymas – nelengvas iššūkis pedagoginei bendruomenei. Vienas iš svarbiausių kriterijų apibūdinant ugdymą yra žmogaus santykis su šalies istorija ir kultūra, kur praeitis, dabartis ir ateitis sudaro visumą. Todėl norisi pasidžiaugti minėtų švietimo institucijų mokytojomis, subūrusiomis mokinių komandas, atlydėjusiomis juos į renginį (Laima Rimeikienė, Ilona Ambrozaitienė, Danguolė Pašiškevičienė, Dainius Sobeckis, Lijana Strikauskienė, Daiva Rudienė, Diana Mineikienė).

„Vokietukų“ komandos mokiniai – Ugnė Šličiūtė, Gabrielė Špiegytė, Ugnius Viskontas, Nedas Tatulis, Austėja Čechavičiūtė, Greta Janavičiūtė (mokytoja Lijana Strikauskienė) tapo viktorinos-konkurso nugalėtojais. Klaipėdos Hermano Zudermano gimnazijos mokinių komanda jau trečius metus iš eilės skina laurus – tai jau tampa tradicija. Tačiau tikimės, kad nė vienas dalyvis nesijaučia pralaimėtoju, nes juk pažinti savo kraštą įdomu, jokiais taškais neįmanoma išmatuoti meilės tėvynei, pasididžiavimo savo šalies istorija ir kultūra, buvimo kartu džiaugsmo.

Pasak renginyje dalyvavusio IV (12) klasės mokinio Leonido Minos (Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazija), tokie renginiai suteikia galimybę ne tik plėsti savo akiratį, gilinti žinias, bet ir skatina domėtis savo krašto istorija, o tai neatsiejamas gero Lietuvos piliečio požymis ir švietimo dalis ugdant jauną atsakingą asmenybę. III (11) klasės mokiniai Ilja Kosik, Jekaterina Strelčenko, Julija Koškina, Vanesa Krochina (Klaipėdos „Aitvaro“ gimnazija) pastebėjo, kad konkurso-viktorinos metu išryškėjo bendravimo ir bendradarbiavimo kompetencijos, juk šiandieniniame sparčių ir nuolatinių pokyčių pasaulyje mokyklos turi suteikti ne tik žinių, bet ir ugdyti gebančias mokytis, iniciatyvias, atviras, kūrybiškas, kritiškai mąstančias asmenybes.

Šilta Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos atmosfera, menanti istoriją, puiki darbuotojų komanda nuteikė prasmingai veiklai. Tikimės naujų turiningų susitikimų!

Nuotraukų galerija

 

© Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Organizatorių nuotr.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

klaipeda

2019-03-09   07:06

IP: 148.122.184.252

Kalba - mano valstybė, kurioje aš gyvenu (Arvydas Skalbė) ---
dauguma ju emigros is Mano Valstybe , cie ne Jusu Valstibe cia Satanistu sektu
valdzioje kolonija.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Komentaras

Turkijoje keliavusi Dovilė: lagamine buvo ir maudymosi kostiumėlis, ir slidinėjimo akiniai nuotrauka, foto

Kelionės, Urbanizacijos paveikti miestai, sniegu padengtos viršukalnės, istorija žavintys muziejai. "Vis dažniau atsiranda...

Netoli Dovilų dega miškas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien 16.22 val. Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Ambersail II prestižinėje regatoje pelnė 3 vietą nuotrauka, foto

Sportas, Po 5 intensyvių lenktynių dienų prestižinėje „Les Voiles de St. Barth“ regatoje...

Sendvario seniūnijoje piktina šiukšlinantys statytojai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Sendvario seniūnija yra tarsi nuolatinė statybų aikštelė. Tačiau naujakurių laimę temdo kai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 14 val.

Sportas, Paskelbta prieš 15 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 17 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...