Žodis miršta kaip žmogus: su viltimi prisikelti

Plėtojant paminklo kalbai idėją įprasminti mirusius (mirštančius) lietuvių kalbos žodžius, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos vidiniame Ievos kiemelyje įrengta ir Ievos Simonaitytės pamirštų žodžių alėja.

2020 m. rašytojas Juozas Šikšnelis, priimdamas literatūrinę Ievos Simonaitytės premiją, inicijavo ir pakvietė būsimus premijos laureatus prisijungti prie naujos tradicijos - kurti Ievos Simonaitytės pamirštų žodžių alėją tokiu būdu primenant rašytojos kūryboje naudotus retus ir jau pamirštus žodžius.
Šios alėjos formatas toks pats kaip ir paminklo kalbai. Kiemelio grindinyje įmontuojamos granito plokštelės su I. Simonaitytės literatūrinės premijos laureatų pasirinktais žodžiais iš rašytojos kūrybos.

Originaliausia žodyno dalis

Kazimieras Masiliūnas, kuris tyrinėjo I. Simonaitytės leksiką, pažymėjo, kad didžiausią specifinės rašytojos kalbos žodžių grupę sudaro - dialektizmai.

Pabaiga. Pradžia čia

"Savo ribota geografija, kai kurie ir etimologine kilme tie žodžiai sudaro pačią originaliausią I. Simonaitytės žodyno dalį.

Dialektizmai gerai išreiškia vietinį koloritą, griežtai atriboja jos tekstą nuo kitų rašytojų kūrybos ir charakterizuoja rašytoją kaip žodžio menininkę.

Nemaža šios grupės žodžių esama giminingų su kuršių, latvių, prūsų kalbų žodžiais", - rašė K. Masiliūnas.

Tyrinėtojas sudarė I. Simonaitytės dialektizmų žodynėlį, kuriame pateikė 222 žodžius, suskirstytus į dvi grupes:  žodžius, kurie tepažįstami Priekulės, Klaipėdos, Saugų, Kintų, Dovilų, Plikių apylinkėse ir prieinančiose prie tų sričių gretimose Žemaičių apylinkėse - Gargždų, Veiviržėnų, Švėkšnos, ir žodžius, kuriuos vartoja I. Simonaitytė, bet jie yra bendri priekuliškiams-k1aipėdiškiams ir žemaičiams, pažįstami įvairiose žemaičių apylinkėse ir randami kitų žemaičių rašytojų S. Daukanto, M. Valančiaus, Žemaitės ir kt. raštuose.

Alėją kuria I. Simonaitytės premijos laureatai

Juozas Šikšnelis 2020 m. metų vasarą vidiniame I. Simonaitytės bibliotekos kiemelyje padėjo pirmąją plytelę su 2 rašytojos žodžiais:

"Meldėjas" - kas lanko maldininkų susirinkimus, meldžia maldas; Dievo garbintojas, maldininkas. Tada ją nuvedė pas vieną ūkininką, kuris buvo didelis meldėjas.

"Šonėjas" - šone esantis, šoninis. Palei šonėją bei galinę sieną traukiasi ilgi siauri balti suolai, susidurią langų kampe.

2021 m. alėją papildė Diana Latvė  žodžiais:

"Uždingsnis" - vieta pasislėpti nuo pavojaus, užglūda, rami vieta. Einu ieškoti uždingsnio.

"Atstatus, -i" - atkaklus, išdidus, priešgina, mažai sukalbamas. Grėtė jau seniai pažįstama kaip atstati mergaitė, kuri savo burnos kartais nė kiek nevaldo.

2022 m. lapkričio mėn. 17-18 d. vyksiančios mokslinės konferencijos, kuri skirta paminėti rašytojos Ievos Simonaitytės 125-uosius gimimo metus, metu 2021 m. premijos laureatės  - Sondra Simana, Jurga Petronytė ir Daiva Molytė-Lukauskienė alėją papildys dar dviem žodžiais:

"Palaunagė" - palaunagė iš laūnagas - laumės nagas, valgomas po vakarienės, kai ateina laumės (plg.: lauminėti) valanda. (I.Sim.)

"Atminai" - 1) reikia atminti atminas linų, t. y. tiek jam, kiek jis man mynė. Linus išmynus, buvo švenčiamos atminos.

2) Šiandien mes atminas gersim. Tai taip pat ir daiktas, skirtas kam nors prisiminti, suvenyras, prisiminimas, atminimas, malda už mirusius, įsiminimas.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder