Gražios ir negražios tiesos apie KMI

(2)

Kai kuriems tai nešvarus žodis: KMI.

Trumpai tariant, kūno masės indeksas arba KMI yra ne kas kita, kaip neapdorotas žmogaus kūno riebalų matavimas, pagrįstas ūgiu ir svoriu. Jis buvo sukurtas tam, jog galėtų remiantis daugybės žmonių duomenis būtų įmanoma nustatyti, kaip svoris veikia ligų ir lėtinių sveikatos būklių vystymąsi. Siekiant padaryti tyrimus, žmonių populiacija buvo suskirstyta į šešias svorio kategorijas pagal KMI.
Tyrimai parodė, kad didėjant KMI didėja lėtinių ligų tikimybė, įskaitant širdies ligas, aukštą kraujospūdį, aukštą cholesterolio kiekį, 2 tipo diabetą, kvėpavimo sutrikimus, insultą, psichines ligas, miego apnėją, osteoartritą, fizinį skausmą ir bent 13 vėžio rūšių, teigia JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras.
Tačiau kritikai teigia, kad terminas KMI tapo „nuosprendžiu“, suskirstant asmenis į savavališkas kategorijas, kurios kuria klaidingą nuomonę apie kūno svorį. Remiantis tyrimais, net ir nepaisant visų „riebalų gėdinimo“ reakcijų, svorio stigma prieš didelį antsvorį ar nutukimą išlieka giliai įsišaknijusi.
„Mūsų visuomenė ir socialinė žiniasklaida sako: „Tu turi būti lieknesnis; nesate pakankamai geras, nebent esate lieknas.“ Taip pat negali būti sveikas, jei nesate lieknas, tuo tarpu galite būti sveikas ir didelis, kaip ir nesveikas ir lieknas“, – sakė slaugytoja Joann Hendelman, JAV nacionalinio valgymo sutrikimų aljanso klinikos direktorė. 
„Sąvoką „nutukimas“ įdedu į kabutes, nes asmeniškai manau, kad tai yra šmeižtas“, – sakė „Project HEAL“ direktorių taryboje dirbanti kovos su svorio diskriminacija advokatė Susan Vibbert. Project HEAL yra ne pelno siekianti propagavimo organizacija, skirta padėti žmonėms, turintiems nesubalansuotą mitybą.
„KMI tapo visiškai nepagrįstu teigimu, kad sveikata yra lygi svoriui, o svoris – sveikatai. Ir tai netiesa“, – sakė Vibbertas.
Kai kuriais atvejais KMI matavimas gali būti klaidingas, sakė Pensilvanijos universiteto Perelmano medicinos mokyklos psichologijos profesorius Thomas Waddenas.
„Pagalvokit apie jauną moterį, kurios ūgis yra 165 centimetrai, o svoris 70 kilogramų. Jos KMI būtų 25 balai, o tai reiškia, jog ji turi antsvorio“, – sakė buvęs Perelmano svorio ir valgymo sutrikimų centro direktorius Waddenas.
„Tačiau ji gali būti nepaprastai raumeninga, o didžioji dalis svorio gali būti apatinėje kūno dalyje, kur tai nekenkia jos sveikatai tiek, kiek svoris viršutinėje kūno dalyje“, – sakė jis. „Ji galėtų lengvai pasakyti: „Aš esu visiškai geros sveikatos, todėl tiesiog atstokite su KMI“.

Kaip nustatyti suaugusiųjų KMI

Norint apskaičiuoti suaugusiojo KMI, svoris dalijamas iš žmogaus ūgio kvadratinės šaknies. 
Kaip šiuo metu apibrėžta, KMI nuo 18,5 iki 24,9 yra sveikas svoris, nuo 25 iki 29,5 yra antsvoris, nuo 30 iki 34,9 yra nutukimas, nuo 35 iki 39,5 yra 2 klasės nutukimas, o kas viršija 40 yra "sunkus" arba 3 klasės nutukimas. , kuris anksčiau buvo vadinamas liguistu nutukimu. Žmonės laikomi per mažo svorio, jei jų KMI yra mažesnis nei 18,5.
Raumenys ir kaulai sveria daugiau nei riebalai, todėl KMI matavimai gali pervertinti sportininkų ir raumeningo kūno sudėjimo ar didesnio kūno rėmo žmonių kūno riebalus. Ir atvirkščiai, KMI gali nuvertinti kūno riebalus vyresnio amžiaus žmonėms ir visiems, kurie prarado raumenis, teigia Harvardo T.H. Chan visuomenės sveikatos mokykla Bostone.
Dar daugiau galvosūkių: moterys natūraliai turi daugiau kūno riebalų ir mažiau raumenų masės nei vyrai, o kai kurios rasinės ir etninės grupės yra genetiškai linkusios turėti daugiau ar mažiau liesos raumenų masės ir kūno riebalų.
KMI naudojimas vaikams taip pat yra problemiškas, nes sveiko vaiko svorio diapazonas yra pagrįstas KMI tarp 5 ir 85 procentilių.
„Sunku nustatyti sveiką vaikų ir paauglių svorio diapazoną, nes KMI aiškinimas priklauso nuo svorio, ūgio, amžiaus ir lyties“.
Dėl to tėvai niekada neturėtų naudoti suaugusiųjų KMI skaičiuoklės, kad nustatytų savo vaiko svorio būklę.

Reikia žvelgti plačiau

Vis dėlto KMI naudojimas gydytojo kabinete yra svarbus, sakė dr. Justinas Ryderis, Šiaurės Vakarų universiteto Feinbergo medicinos mokyklos Čikagoje chirurgijos ir pediatrijos docentas.
„Yra pakankamai duomenų, patvirtinančių, kad jei pakankamai ilgą laiką turite antsvorio, atsiranda lėtinės ligos“, - sakė Ryderis. „Tai gali būti ne hipertenzija, diabetas ar širdies liga, tai gali būti raumenų ir kaulų sistemos problemos, depresija ar miego problemos, kurios kenkia gyvenimo kokybei“.
Tyrėjai išsiaiškino, kad riebalų ląstelės skleidžia uždegiminius signalus į aplinkinius audinius, įskaitant to paties tipo citokinus, kurie sukėlė „citokinų audras“ sergant Covid-19, dėl kurių daugelis antsvorio turinčių žmonių buvo intensyviai prižiūrimi.
„Riebalai yra ne tik kaip saugykla“, - sakė Ryderis. „Tai aktyvus endokrininis audinys. Taigi, kuo ilgiau nešiojate riebalų ar riebalų perteklių, tuo ilgiau jis turi išskirti kai kuriuos uždegiminius citokinus ir kitus agentus, susijusius su lėtinėmis ligomis. Ką turėtų daryti žmogus? Raskite gydytoją, kuris atsižvelgtų į visus faktorius“, patarė Ryderis.
„Gydytojai turi susidaryti platesnį vaizdą“, – sakė jis. „Jie turėtų žiūrėti į savo suaugusį pacientą, o ne tik sakyti: „Gerai, jūsų KMI yra 31, jums reikia numesti svorio“, nes tai nebūtinai yra atsakymas.

Ar yra kitų variantų?

Jei KMI toks kontraversiškas, kodėl gydytojai nenaudoja kitų matavimo priemonių?
Pavyzdžiui, svorio apimtis yra dar vienas būdas matuoti kūno riebalus, ypač pavojingiausią sveikatai riebalų rūšį: visceralinius arba „paslėptus“ riebalus.
Negalite „ištrpdyti“ tokio tipo riebalų, nes jie slepiasi po pilvo raumenimis. Nors juo gali sirgti net ir liekni žmonės – būklė, vadinama TOFI, arba „plonas išorėje, riebus viduje“, visceraliniai riebalai paprastai auga kartu su besiplečiančiu pilvu.
Visceraliniai riebalai „įsikuria“ kepenyse, širdyje, inkstuose ir žarnyne bei aplink juos, išskirdami uždegiminius baltymus, kurie padidina didelio cholesterolio kiekio, širdies ligų, insulto, 2 tipo diabeto, atsparumo insulinui ir Alzheimerio bei kitų demencijos riziką.
"Vyrų juosmens apimtis turėtų būti mažesnė nei 40, o moterų - mažiau nei 35", - sakė Waddenas. „Viskas, kas viršija šiuos skaičius, gali sukelti pilvo riebalų susidarymą viršutinėje kūno dalyje, kur tai labiau tikėtina, kad tai bus susiję su sveikatos komplikacijomis.
Kitos matavimo priemonės, kurias medicina svarsto naudoti vietoj KMI, yra juosmens ir aukščio santykis arba WHtR metodas, kuris apskaičiuojamas padalijus juosmens apimtį iš aukščio. Kai kurie mokslininkai šį įrankį laiko puikiu būsimos širdies ir kraujagyslių sveikatos prognozuotoju. Tai lengva naudoti ir mažiau priklauso nuo amžiaus, tačiau, remiantis 2022 m. literatūros apžvalga, jis neturėtų būti naudojamas jaunesniems nei 6 metų vaikams.
Tačiau šiuo metu, pasak Ryderio, nė viena iš šių alternatyvų neatrodo perspektyvus sprendimas.
"Kitos priemonės, kurias galėtume naudoti kūno riebumui matuoti, tiesiog nėra praktiškos klinikine prasme", - sakė jis. „Žvelgiant iš tyrimo perspektyvos, jos yra geros priemonės, tačiau jų atlikimas klinikoje pacientui tik padidintų papildomų išlaidų. Be to, jie tikrai nėra informatyvesni už tuos, kuriuos šiuo metu naudojame“.
 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder