Vaismedžių genėjimas pavasarį: geriausi patarimai

Vaismedžių genėjimas pavasarį: geriausi patarimai

Paprastai vaismedžiai genimi du kartus per metus - rudenį ir pavasarį. Pavasarį medžius geriau genėti nuo vasario pabaigos, kovo mėnesį. Svarbu pasirinkti laiką, kai ne taip šalta, bet medžiai dar miega, o pumpurai ant jų dar nesusiformavę.

Kad medžiai gerai derėtų rudenį, juos reikia genėti pavasarį. Kada ir kaip genėti vaismedžius, analizavo TSN.ua

Kaip genėti medžius pavasarį? Pagrindinės taisyklės

Genėjimui reikia naudoti švarų, antiseptiniu tirpalu apdorotą įrankį. Baigus darbą taip pat svarbu įrankį apdoroti, kad apsaugotumėte sodą nuo ligų.

Dėl tos pačios priežasties, siekiant išvengti medžių užsikrėtimo, genėti nereikėtų drėgnu oru, per lietų, po rasos.

Pirmiausia reikėtų genėti senas šakas, nes jos neduoda tiek vaisių, kiek jauni ūgliai, ir atima jėgas.

Šaką reikėtų genėti aukščiau pumpuro, esančio šakos išorėje. Pats pjovimas turėtų būti atliekamas įstrižai, kad vanduo neužsistovėtų ir neišbėgtų, o iš pumpuro išaugtų naujas ūglis.

irmiausia nupjaukite griežtai aukštyn ir žemyn augančias šakas, nes jos duoda mažai derliaus.

Genint šonines šakas, reikėtų palikti 1 cm storio kelmą. Kelmas padės apsaugoti medžio kamieną nuo pažeidimų, t. y. tuščiavidurio medžio susidarymo. Didesnis nei 1 cm kelmas taip pat nebūtinas, kad jis netaptų ligų daigynėliu.

Prieš nupjaunant storas šakas pagal kamieno perimetrą, reikėtų padaryti žievės pjūvį, kad nenusiluptų pagrindinio medžio kamieno žievė. Po tokio genėjimo didelio skersmens kelmą būtinai reikia sutepti sodo laku.

Kokios yra genėjimo rūšys

Genėjimas, trumpinant šakas arba retinamasis genėjimas. Toks genėjimas taikomas jauniems medžiams, kurių vainikas dar tik formuojasi. Jo užduotis - tik suformuoti šakotą vainiką, sustabdyti žymų senų šakų augimą, kad stipresnės šakos netrukdytų augti silpnesniems, jaunesniems ūgliams. Nugenėjus senas šakas, pradės augti nauji ūgliai ir ant jų pasirodys pumpurai.

Kaip atliekamas trumpinamasis genėjimas? Svarbiausia genėti taip, kad viršūnėje liktų pumpuras, bet neliktų dalies šakos. Jei po pumpuru liks dalis šakos, toje vietoje medis gali nudžiūti arba supūti.

Retinamasis genėjimas atliekamas brandiems vaismedžiams su jau susiformavusiu vainiku. Nupjaunamos vainiko viduje augančios šakos, žemyn augančios šakos ir tiesiog silpnos šakos, kad būtų paliktos perspektyviausios šakos vaisiams augti.

Šis genėjimas visada turėtų būti atliekamas pavasarį. Jis padeda sustiprinti medžio skeletą, tolygiai paskirstyti vainiką, sudaryti sąlygas saulei pasiekti būsimus vaisius.

Medžių genėjimas iš karto po pasodinimo atliekamas tam, kad šaknys greičiau įsišaknytų ir pradėtų formuotis medžio vainikas.

Sveikatinamojo arba sanitarinio genėjimo metu sunaikinamos puvinio ir visų rūšių kenkėjų pažeistos šakos. Tokių šakų po genėjimo negalima naudoti kaip komposto, jas būtinai reikia sudeginti, kad sodas būtų apsaugotas nuo ligų.

Kaip genėti obelį, kriaušę, slyvą, persiką, abrikosą

Pagrindinė obelų, taip pat kriaušių genėjimo taisyklė - išlaikyti centrinį kamieną. Šoninės šakos trumpinamos 1\4 -1\3 jų ilgio. Centrinis laidininkas turėtų būti 20-25 cm aukščiau už viršutines šakas, o viršutinės šakos turėtų būti trumpesnės už apatines.

Kai medis pradeda vesti vaisius ir centrinis kamienas lenkiasi nuo vaisių svorio, jį taip pat reikėtų genėti iš viršaus. Tankinant vainiką, siekiant pagerinti apšviestumą, nukirpkite viršutines šonines šakas.

Genint slyvą reikia laikytis natūralios, t. y. krūmo formos. Čia netinka tokia genėjimo technika kaip obelims. Periodiškai reikia išpjauti šalia viena kitos esančias šakas, kad vainikas būtų plonesnis.

Kaip ir kitų rūšių vaismedžiuose, reikėtų nupjauti per ilgas, nusvirusias ir senas šakas. Tačiau reikėtų išlaikyti krūmo formą.

Persikus ir abrikosus reikia genėti kasmet, nes jie linkę stipriai augti. Genėjimo taisyklės tokios pat kaip ir kitų medžių - genėkite žemyn augančias šakas ir tas, kurios krypsta į žemę. Norint suformuoti žemus medžius, reikėtų išpjauti medžių viršūnes, kad būtų lengviau rinkti vaisius.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder