Trąšos iš dilgėlių: nieko nekainuoja, lengva pagaminti, o nauda – didžiulė

Nebūtina pirkti trąšų sodo augalams, jas galima tiesiog pasigaminti. Tam puikiai pasitarnaus gerai pažįstamos dilgėlės. Šiuose augaluose gausu naudingų medžiagų, o trąšų gamyba – lengva ir nieko nekainuoja.

 

Dilgėlėse yra įvairių naudingų medžiagų: daugybė mineralų, flavonoidų, nepakeičiamųjų aminorūgščių, baltymų ir vitaminų. Iš dilgėlių lapų pagaminta augalinė trąša turės chlorofilo, azoto, geležies, kalio, vario, cinko, magnio, kalcio, taip pat vitamino A, B1, B5, C, D, E ir K. Nenuostabu, kad toks naudingas augalas kaip dilgėlė naudojamas ir maistui.

Dilgėlės ypatingos tuo, kad iš dirvožemio pasisavina maistines medžiagas ir mineralus, o paskui kaupia juos savo lapuose labai biologiškai prieinamomis formomis ir koncentracijomis. Dėl to jų galima dėti į arbatas, namines trąšas, mulčią ar net sodo komposto krūvą.

Rinkdami dilgėles būtinai dėvėkite apsauginius drabužius ir pirštines, taip pat venkite jas rinkti netoli kelio ar kitos taršios vietos.

Jums reikės:

  • dilgėlių;

  • storų (genėjimo) pirštinių, kurios apsaugos nuo nudilginimo;

  • žirklių;

  • vandens, pageidautina be chloro. Idealiai tinka lietaus vanduo. Jei turite tik vandentiekio vandenį, tiesiog palikite jį 24 valandas kibire saulėje, taip chloras turėtų ištirpti.

  • kibiro su dangčiu;

  • maišymo lazdelės;

  • tinklinio sietelio, sūrmaišio arba bet ko, kas gali padėti perkošti augalų trąšas.

Greitas būdas pasigaminti trąšų iš dilgėlių yra toks: 28 g dilgėlių 20 minučių ar valandą palaikykite 1 puodelyje (240 ml) verdančio vandens, po to lapus ir stiebus nukoškite ir išmeskite į komposto dėžę. Trąšas praskieskite santykiu 1:10 ir galėsite naudoti.

Galite pasigaminti sodo trąšų iš dilgėlių pripildę didelį stiklainį ar kibirą dilgėlių lapų (prieš tai juos susmulkinkite). Dilgėles prispauskite plyta, akmeniu ar bet kuo kitu, ir užpilkite vandeniu.

Vandeniu pripildykite tik tris ketvirtadalius kibiro, kad liktų vietos putoms, kurios susidarys virimo metu. Naudokite nechloruotą vandenį, galbūt iš lietaus statinės, ir pastatykite kibirą pusiau saulėtoje vietoje, geriausia atokiau nuo namų, nes trąšos gali skleisti nemalonų kvapą.

Mišinį palikite nuo vienos iki trijų savaičių fermentuotis, maišydami kas porą dienų, kol nustos burbuliuoti.

Galiausiai dilgėles nukoškite ir atskieskite nuovirą santykiu: viena dalis trąšų ir 10 dalių vandens, kad galėtumėte laistyti augalus. Kitas galimas variantas: 1 dalis trąšų ir 20 dalių vandens, kad galėtumėte naudoti tiesiogiai ant lapų.

Trąšas galima įpilti ir į komposto dėžę, kad joje paskatintumėte skaidymąsi.

Naudodami dilgėles kaip trąšas, nepamirškite, kad kai kuriems augalams, pavyzdžiui, pomidorams ir rožėms, netinka didelis geležies kiekis, kuris yra dilgėlių trąšose. Šios trąšos geriausiai tinka lapiniams augalams ir gausiai maitinamiems augalams.

Pradėkite nuo nedidelės koncentracijos ir toliau ją didinkite. Naudodami dilgėles kaip trąšą būkite atsargūs, nes mišinyje neabejotinai liks dilgėlių, kurios gali dilginti.

Šias nemokamas, nors ir šiek tiek nemalonaus kvapo trąšas, lengva pasigaminti, o per metus jas galima papildyti, pridedant daugiau lapų ir vandens. Pasibaigus vegetacijos sezonui, dilgėlių likučius paprasčiausiai įpilkite į komposto dėžę ir visą procesą užbaikite iki pavasarinio dilgėlių rinkimo.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder