Kaip auginti imbierą

Kaip auginti imbierą - viskas apie sodinimą, priežiūrą ir laikymą

Jei šaldytuve visada galima rasti imbiero ir mielai jo dedate į mėsą bei arbatą, pagalvokite: gal nustokite pirkti šią šaknį ir turėtumėte ją auginti patys? Juolab kad tai visai nesudėtinga.

Žinoma, iš pradžių imbiero auginimas kels nuostabą jums ir jūsų kaimynams, tačiau po pirmojo sezono suprasite, kad tai paprasta, pelninga ir nereikalauja daug laiko. Be to, imbieras ilgai laikomas, todėl jo turėsite pakankamai visam „šaltajam" metų sezonui.

Imbierų sodinimas

Pasodinti pirmąjį eksperimentinį imbierą niekada nevėlu, nes jį galima auginti namuose. Be to, antraisiais metais imbieras labai gražiai žydi, todėl gali tapti kambario puošmena. Tačiau jei nusprendėte jį auginti ne dėl grožio, o maistui, turite laikytis tam tikrų taisyklių.

Kaip pasirinkti imbiero šaknį sodinimui

Kad ir kaip būtų, ir norint namuose auginti imbierą iš šaknies, jums reikės pačios pirmosios šaknies. Jos galite nusipirkti įprastoje maisto prekių parduotuvėje, kur visada yra šviežių daržovių ir prieskoninių žolelių. Prieš pirkdami įsitikinkite, kad imbiero šaknis yra tinkama daiginti, t. y:

    turi augimo pumpurų (akių, kaip ant bulvės);

    turi blizgančią, lygią odelę;

    neatrodo išdžiūvusi;

    ant nupjautų kraštų nėra gleivių;

    neturi puvinio ar pelėsio kvapo.

Kuo geresnės kokybės šakniastiebis, tuo lengviau bus auginti imbierą atvirame grunte. Prieš sodindami panardinkite imbiero šaknį 2-3 valandoms į šiltą vandenį arba kalio permanganato tirpalą, kad paskatintumėte augimą.

Kokio dirvožemio reikia imbierui 

Imbieras savo istorinėje tėvynėje Azijoje lengvai auga laukinėje gamtoje. Ten jis renkasi purią, gerai drenuojamą dirvą, daugiausia sudarytą iš lapinių kalkių ir smėlio. Pagrindinis sodininko uždavinys - aprūpinti jį tokiu dirvožemiu sodinant mūsų realijose.

Be to, imbieras mėgsta saulę ir nemėgsta stovinčio vandens, taip pat skersvėjų. Taigi sodinimo vietą reikia kruopščiai parinkti, nes kitaip didelio derliaus nesulauksite.

Imbieras turi ryškius ir didelius stiebus bei lapus, panašius į bambuką, todėl jį galima sodinti ne tik darže, bet ir gėlyne prie namų. Ten jis taps puikiu fonu žydinčioms vienmetėms gėlėms arba virs neįprasta aukšta siena. 

Dirva imbierui ruošiama iš dviejų dalių lapų komposto , vienos dalies upės smėlio ir vienos dalies velėnos. Šis mišinys yra pakankamai purus ir džiūdamas nesusidarys pluta, t. y. šaknims bus sudarytos patogios sąlygos.

Kada imbierą sodinti į vazoną ir į žemę

Nuo imbiero pasodinimo į žemę iki derliaus nuėmimo turi praeiti 8-9 mėnesiai. Žinoma, mūsų platumose tokios vasaros nėra, todėl šis augalas negalės peržiemoti. Todėl iš pradžių pasodinkite jį į vazoną sausio viduryje.

Jei ketinate pasodinti tik kelias šaknis, jų visai nebūtina persodinti į atvirą gruntą. Skirkite jiems didelį vazoną, kurį prasidėjus šilumai išneškite į lauką, o rudenį grąžinkite į namus. Tokiu atveju sodinimo datas galima keisti pagal pageidavimą.

Jei vis dėlto nuspręsite imbierus auginti ant lysvės, iš vazono į žemę juos galėsite persodinti gegužės pabaigoje, kai dirva pakankamai įšils ir praeis grįžtančių šalnų grėsmė. Augalas geriausiai vystosi esant 25 °C oro temperatūrai.

Kaip sodinti imbierą

Iš anksto išmirkyta imbiero šaknis apžiūrima ir prireikus (jei ji didesnė nei 10 cm) padalijama į dalis, kad kiekvienoje iš jų būtų augimo pumpurų. Pjūvių vietos pabarstomos susmulkinta medžio anglimi arba pelenais, kad nepradėtų pūti.

Į negilų (15-25 cm) pločio vazoną supilama šiek tiek žemės, tada sluoksnis smėlio, keramzito ar kitos drenažinės medžiagos, ant viršaus išdėliojamos šaknys ir užpilama žemėmis. Imbieras auga į plotį, o ne į viršų, todėl jo nebūtina užkasti, pakanka, kad jis būtų 5-7 cm gylio duobutėje. Pasodinę imbierą gausiai palaistykite (tai kartokite kas 2 dienas, kol pasirodys daigai), tada pastatykite vazoną šiltoje, saulėtoje vietoje.

Imbiero priežiūra 

Kai vazonėlyje pasirodo pirmieji daigai, laistymo kiekį sumažinkite, tačiau pasirūpinkite, kad žemė vazonėlyje neišdžiūtų. Kartą per savaitę purenkite viršutinį žemės sluoksnį 1 cm gylyje, bet nepersistenkite, nes šaknys yra arti paviršiaus ir dygsta chaotiškai. 

Gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje imbierą galite siųsti į atvirą gruntą, sukraudami jį į lysvę su panašiai paruoštais sodinimo grioveliais. Vėliau laistymą papildys purškimas ryte arba vakare, esant ypač karštam orui. 

Imbieras taip pat reiklus trąšoms. Pirmoje vasaros pusėje jis pirmenybę teikia organinėms trąšoms - geras variantas bus 10 proc. karvės ar vištos mėšlo užpilo tirpalas, žaliosios žolės trąšos, dilgėlių užpilas. Jie įterpiami kas 10-14 dienų po 0,5 litro vienai pasodintai šakniai.

Tačiau rugpjūtį, arčiau žydėjimo, neapsieisite be fosforo ir kalio trąšų. Tinka, pavyzdžiui, monokalio fosfatas, kurio norma 30-40 g vienam sodiniui. Mineralinėmis trąšomis imbieras tręšiamas kartą per mėnesį iki rugsėjo vidurio.

Jei imbierą į vazoną pasodinote žiemą, prasidėjus rudeniui galite pradėti rinkti derlių. Jei pavėlavote pasodinti, reikia grąžinti jį į vazoną ir į namus, nes net mums nejautrus atšalimas iki 10 °C gali sulėtinti šaknų vystymąsi ir jų atnaujinti bus beveik neįmanoma.

Imbiero ligos ir kenkėjai

Pagrindinis imbiero privalumas yra tas, kad jis nėra jautrus praktiškai jokioms ligoms nei augdamas namuose, nei atvirame grunte. Ir kenkėjai šios nuodingos užjūrio šaknies su retomis išimtimis nepuola.

Vienintelis dalykas, kuris gali nutikti imbierui, yra lapų pageltimas arba džiūvimas. Tai dažniausiai susiję su netinkamu laistymu arba maistinių medžiagų trūkumu dirvožemyje, o problemai išspręsti pakanka pritaikyti agrotechniką.

Tačiau su kenkėjais viskas šiek tiek sudėtingiau - namuose ant sudygusių imbierų periodiškai bando veistis voratinklinė erkė. Ją aptikti lengva - ant lapų atsiranda sausų vietų, padengtų plonais voratinkliais, augalas nusilpsta, sulėtėja augimas. Kovoti su voratinkline erkute reikėtų kompleksiškai, iš karto ant visų namuose esančių augalų.

Jei ant imbiero radote voratinklinių erkių koloniją, augalus ir dirvą po jais apdorokite akaricidais 3-4 kartus 5-7 dienų intervalais. 

Imbiero derliaus nuėmimas ir laikymas 

Imbiero derlių galima nuimti ankstyvą rudenį, o procedūra gana paprasta. Likus kelioms dienoms iki derliaus nuėmimo, nustokite laistyti sodinukus, tada kastuvu arba šakėmis ištraukite juos iš žemės. Imbiero šaknys išlaisvinamos nuo žemių, padalijamos į atskirus gabalėlius, nuplaunamos ir išdžiovinamos.

Jos laikomos šaldytuve arba rūsyje, kaip ir bet kuri kita šakniavaisinė daržovė. Geriausia imbierą laikyti ne aukštesnėje kaip 3-5 °C temperatūroje ir esant didesnei kaip 80 % oro drėgmei. Imbieras dažniau džiūsta, nei genda, todėl gera išeitis - laikyti imbierą dėžėje su drėgnu smėliu ar pjuvenomis.

Jei norite, kad imbiero užtektų visai žiemai, supjaustykite jį griežinėliais ir išdžiovinkite arba užšaldykite. Jis nepraras savo skonio ir pagrindinių gydomųjų savybių, bet jums nereikės rūpintis konservavimu.

Kaip matote, imbieras nėra pati išrankiausia kultūra. Verta skirti jam šiek tiek laiko ir kampelį savo sklype, ir galėsite gauti visą šio augalo naudą be reguliarių kelionių į parduotuves šviežios šaknies.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder