Paprasti būdai, kaip nustoti per daug galvoti ir palengvinti nerimo simptomus

Perdėtas mąstymas - tai polinkis daug laiko praleisti galvojant, dažniausiai apie ką nors neigiamo. Šios mintys gali būti susijusios su ateitimi ir jos neapibrėžtumu, analizavimu, kodėl kas nors pasielgė tam tikru būdu, abejonėmis savimi ir bandymu pasiruošti blogiausiam.

Tai gali būti bandymas rasti idealų problemos sprendimą arba tikėjimasis, kad būsiu tobulas. Tai gali sukelti psichologinių problemų. Perdėtas mąstymas ir nerimas yra susiję.

Perdėtas mąstymas gali būti žalingas ir nepasiekti numatytų tikslų. Jis gali atimti energiją ir trukdyti žmonių gyvenimui. Kadangi mąstymas labai akcentuojamas nuo mokyklos laikų, žmonės mokomi mąstyti, planuoti ir būti pasirengę. Nors kartais tai turi privalumų, peržengus ribą tai tampa nenaudinga.

Kokios yra per didelio mąstymo priežastys?

Stresas - kai dėl ko nors patiriame stresą, tikėtina, kad daug laiko praleisime galvodami apie situacijos sprendimą.

Vaikystės patirtis - kartais vaikystėje išmokstame susidoroti su sunkiomis gyvenimo situacijomis naudodami mąstymą kaip priemonę.

Mokymasis stebint - augdamas su tėvais, kurie linkę per daug mąstyti, vaikas gali stebėti ir mėgdžioti šią tendenciją. Pavyzdžiui, matydamas tėvus, kurie patiria stresą dėl finansinės padėties.

Genetiniai veiksniai - polinkį per daug galvoti galima paveldėti, kaip ir kitus įpročius. Genetiniai veiksniai taip pat gali nulemti asmens polinkį į pernelyg didelį mąstymą, kuris gali pasireikšti, kai asmuo susiduria su sunkiomis situacijomis.

Kontrolės iliuzija - nuo santykių iki finansų, sveikatos ir ateities planų - nuolat siekiame kontroliuoti smulkiausias gyvenimo detales. Iš tikrųjų kontroliuojame labai nedaug, tačiau dažnai to nesuvokiame. Dėl to atsiranda pernelyg daug mąstymo, kuris prisistato kaip strategija, bet iš tikrųjų yra neveiksmingas.

Poreikis būti tikriems - dažnai stengiamės viską žinoti visiškai užtikrintai. Pavyzdžiui, jums reikia žinoti, kiek egzamino klausimų išsprendėte teisingai, todėl tikrinate atsakymus su visais bendraklasiais. Taip mintyse susidaro tikrumo iliuzija, tačiau iš tikrųjų neįmanoma būti 100 % tikram.

Tobulumo siekis - tobulumo siekis arba perfekcionizmas taip pat veda prie per didelio mąstymo. Daug dėmesio skiriama viskam patikrinti, kad viskas būtų be trūkumų. Dėl to daug laiko praleidžiama galvojant ir kreipiant dėmesį į detales.

Dauguma žmonių stengiasi išvengti bet kokių nemalonumų. Norėdami tai padaryti, dažnai esame linkę mintyse suvaidinti scenarijus, kaip viskas gali susiklostyti ir kaip pakoreguoti savo elgesį.

Per didelis mąstymo veiksmingumo vertinimas - kai esate egzaminų salėje ar viktorinoje, mąstymas gali būti labai naudingas. Tačiau dažnai tą patį metodą taikome ir kitose situacijose, ir tai gali labiau trukdyti nei padėti. Pavyzdžiui, galvojimas apie tai, ką kitas žmogus galvoja apie mus.

Antrinė nauda - mąstymas gali turėti ir netiesioginės naudos. Kas nors, kas per daug mąsto, gali pastebėti, kad iš artimųjų sulaukia daug nuraminimo. Tai taip pat gali būti atidėliojimo forma, atidedanti nemalonius ar sunkius sprendimus arba užduotis.

Pernelyg didelio mąstymo simptomai yra šie:

Nuolatinis nerimas ir baimė

pervertinama grėsmės galimybė

Automatinis neigiamas mąstymas arba užslėptos neigiamos mintys

sunkumai priimant sprendimus

Nerimo jausmas

Užsiėmimas mintimis

Nuovargio arba išsekimo jausmas

Neigiamų situacijų kartojimas mintyse

Sunkumai miegant

Galvojimas apie praeitį arba ateitį

dėmesio sutelkimas į dalykus, kurių negali kontroliuoti

Kokie psichikos sutrikimai susiję su per daug galvojimu?

Keletas psichikos sveikatos sutrikimų yra susiję su pernelyg dideliu mąstymu. Tai nerimo sutrikimai, tokie kaip generalizuotas nerimo sutrikimas, fobija, socialinio nerimo sutrikimas ir panikos sutrikimas. Depresijos sutrikimams taip pat būdingas negatyvus perteklinis mąstymas, kuris pirmiausia skatina problemą.

Be to, somatiniai simptomai ir su jais susiję sutrikimai taip pat gali būti susiję su pertekliniu mąstymu apie sveikatos problemas. Obsesinis kompulsinis sutrikimas - tai dar viena būklė, kurios metu obsesinės mintys ir pergalvojimas yra aukščiausio lygio. Valgymo sutrikimai, tokie kaip nervinė anoreksija, taip pat gali sukelti pernelyg daug mąstymo apie kūno vaizdą.

Kaip nustoti per daug galvoti?

Yra keli būdai, kaip galima valdyti arba sustabdyti per didelį mąstymą. Vienas iš svarbiausių veiksnių yra savo minčių įsisąmoninimas. Kai suvokiame savo destruktyvias mintis, galime pasirinkti nežiūrėti į jas rimtai.

Gali padėti sąmoningumo praktikos, pavyzdžiui, meditacija, joga ar net atsipalaidavimo pratimai. Sąmoningumo didinimui taip pat gali būti naudingas dienoraščio rašymas arba minčių užrašymas.

Susitelkimas į praktinių veiksmų atlikimą, o ne į mąstymą, taip pat gali labai padėti pažaboti nereikalingą mąstymą. Šiuo atžvilgiu gali padėti objektyvus žvilgsnis į situaciją, kokia ji yra.

Taip pat gali būti labai naudinga valdyti perfekcionizmą. Neįmanoma būti tobulam, o siekimas to yra savęs žlugdymas. Todėl labai svarbu pripažinti, kad idealus scenarijus ne visada įmanomas, ir dirbti su turimais ištekliais, laiku, energija ir informacija.

Dažnai esame linkę per daug galvoti net apie įveikiamas nedideles situacijas. Bandymas pasverti situacijos mastą gali padėti sumažinti tokį elgesį. Kartais intuicija gali būti naudinga, tačiau svarbu pažymėti, kad nerimastingi asmenys dažnai neigiamas mintis painioja su intuicija. Mažai tikėtina, kad tai padės.

Ieškodami būdų, kaip supaprastinti ir organizuoti savo kasdienį gyvenimą, galime sumažinti nereikalingą mąstymą. Tai gali būti tvarkaraštis ar darbų sąrašas.

Nustatydami terminus ir jų laikydamiesi negalime nerimauti be galo. Atskiras laikas, pavyzdžiui, 10 minučių, skirtas nerimauti, taip pat gali padėti sumažinti perteklinį galvojimą.

Galiausiai, jei pernelyg didelis galvojimas labai vargina arba sukelia daug sutrikimų, patartina kreiptis į gydytoją. Terapeutai yra išmokyti sutelkti dėmesį į tai, iš kur kyla polinkis, didesnį jo įsisąmoninimą, susidorojimą su juo ir laipsnišką jo mažinimą.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder