Kuo dirbsime ateityje? Laikas persikvalifikuoti!

Automatizuojant įprastas operacijas, žmonės yra išvaduojami nuo monotoniško, nekūrybiško darbo. Pasikeitimai vyksta lėtai, palaipsniui, bet vis mažiau darbo vietų lieka kasininkams, paštininkams, kelionių pardavimo agentams... Kokios ateities profesijos, aprašytos analitikų futurologų, atsiras artimiausiu metu?

Naujoji tikrovė

Kai kurie išradimai pastebimai spartina visuomenės vystymąsi ir šuoliais perkelia mus į ateitį. Pavyzdžiui, penicilino atradimas labai greitai pakeitė mediciną, vidaus degimo variklio išradimas padidino greičius ir sutrumpino atstumus.

Prieš 100 metų Karelas Čapekas sugalvojo terminą „robotas", o dabar robotai dirba ne tik gamyklose, bet ir namuose, pavyzdžiui, robotai - dulkių siurbliai.

Pramonės revoliucija pakeitė darbo rinką, skaitmeninė revoliucija daro tą patį. Tyrinėtojų iš Martin School's Programme on the Impacts of Future Technology manymu, per artimiausius 20 metų iki 45 proc. esamų darbo vietų išsivysčiusiose šalyse užims robotai ir kompiuterinės programos.

Gal kai kam tai atrodo fantazijos, kai kam - paskata veikti, bet susipažinti su šiomis prognozėmis tikrai yra pravartu. Kokie gi specialistai galėtų atsirasti netolimoje ateityje?

Personifikuotos medicinos specialistas

Specialistas, analizuojantis paciento genų žemėlapį, rengiantis individualias jo lydėjimo programas (diagnostika, profilaktika, gydymas) ir siūlantis atitinkamus medicininius gaminius. Logiškas tęsinys tendencijos, susijusios su individualiais gydymo būdais.

Be to, naudojantis plačiomis genetinės analizės ir prognozavimo galimybėmis daugeliui ligų bus lengviau užkirsti kelią negu gydyti, o žinant konkrečią riziką bus įmanoma parinkti individualų draudimo modelį.

Iš visko sprendžiant, tokių specialistų, atliekančių prieinamiausias iš šių funkcijų, atsiras jau artimiausiu metu. Covid-19 epidemija parodė, kaip individualiai kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja į tą patį virusą.

Norint nesirgti, tampa svarbu žinoti ne tik apibendrintus simptomus ir gauti universalių profilaktikos ir gydymo rekomendacijų, bet atsižvelgti į individualias ypatybes.

Perdirbimo (Recycling) technologas

Daugkartinio medžiagų panaudojimo technologijų kūrimo ir diegimo, naujų medžiagų iš pramonės atliekų bei gamybos be atliekų technologijų kūrimo specialistas.

Vakarų šalyse jau aktyviai diegiamos tausojančios ir ekologiškos gamybos technologijos. Štai jaunas dizaineris išrado „perdirbantį dviratį" - mašiną, plastiko atliekas paverčiančia siūlu, kuris gali būti panaudotas gaminant baldus.

O D.Maklaflinas iš N.Zelandijos nustatė, kad vilnos atliekos, susidarančios audžiant kilimus, sudaro apie 7 proc., ir pradėjo „biovilnos" (biowool) gamybą iš atliekų, pridedant „biogumos".

Daugumai mūsų yra ne tas pats, ar aplinkui yra švaru: ar kvėpuojame neužterštu oru, geriame švarų vandenį, valgome saugų maistą...

Mums svarbu suprasti, kaip yra perdirbamos įvairios atliekos, ir norisi, kad perdirbimas būtų racionalus ir efektyvus. Galbūt artimiausiu metu tai tik svajonė, bet norisi, kad kuo greičiau atsirastų ši aktuali profesija.

Asmeninio profilio saugumo konsultantas

Kliento užsakymu iš visos jam prieinamos informacijos formuoja aktualų informacinį įvaizdį internete. Atlieka kliento darbo internete auditą, siekiant išaiškinti silpnąsias vietas, užtikrinti konfidencialumą ir bendrą saugumą.

Klientui pageidaujant, šalina galimas rizikas, redaguoja informaciją apie naudotoją internete iki jos šalinimo, formuoja informacinį kliento įvaizdį.

Pasaulis tapo permatomas, visi visus pažįsta arba gali atpažinti - užtenka rasti profilį socialiniuose tinkluose. Gana sudėtinga saugumo nustatymo sistema, unikalios įvairių socialinių tinklų taisyklės neretai klaidina ir prisideda prie informacijos nutekėjimo.

Rinkoje jau siūlomos konfidencialumo nustatymo ir nepageidautinos informacijos šalinimo paslaugos. Vadinasi, bus ir atskira profesija.

Virtualių pasaulių dizaineris

Kuria konceptualius sprendimus virtualiajam pasauliui: filosofija, gamtos dėsniai ir visuomenė, socialinio bendravimo ir ekonomikos taisyklės, kraštovaizdis, architektūra, pojūčiai (tarp jų kvapai ir garsai), gyvasis pasaulis ir socialinis pasaulis.

Jau dabar virtualių pasaulių dizaineriai dirba (ir labai sėkmingai!) žaidimų ir kino pramonei. Ekspertai prognozuoja, kad gana greitai be įprastų žaidimų atsiras virtualiosios tikrovės biurai, muziejai ir kiti objektai, kuriuose bus galima apsilankyti neišeinant iš namų. Juos projektuos naujosios kartos dizaineriai.

Žaidimų pedagogas

Specialistas, kuris kuria šviečiamąsias programas remdamasis žaidimų metodika, pats tampa žaidimų personažu.

„Mokykloje nuobodu!" - tai galima išgirsti iš paauglių. Pedagogai primiršo, kad patys buvo vaikai, ir kaip vaikystėje yra svarbu iki valiai prisižaisti. Sukurti žaidimą galima faktiškai bet kuriai pamokai.

Jeigu į švietimo sistemą grįš privalomi žaidimai, labai didelė dalis žinių geriau įsitvirtins atmintyje, gerokai efektyviau formuosis moksleivių įgūdžiai ir gebėjimai.

Galite būti ramūs

Bet nereikia jaudintis, kad netolimoje ateityje visi liksime be darbo vietų. Kristoferis Pisaridesas (Christopher A. Pissarides), britų ekonomistas, Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos katedros vedėjas, mano, kad yra 6 veiklos sritys, kuriose bent jau artimiausius 20 metų robotams bus neįmanoma pakeisti žmogaus darbą:

• švietimas;

• medicina;

• nekilnojamasis turtas;

• viešbučių, restoranų ir turizmo verslas;

• psichologo, auklės, slaugės paslaugos;

• bažnyčios tarnų darbas;

• meno sritis.

Žmogaus darbo vertė šiose srityse tik augs. Turėkite tai omeny, jei renkatės būsimąją profesiją. Artimiausiais metais perspektyviausios profesijos pagal „Microsoft" ir „The Future Laboratory" būtų tokios:

• Bioprogramišiai, t.y. specialistai, kurie atlieka tyrinėjimus molekulinės biologijos srityje, naudodamiesi viešai prieinamais mokslo duomenimis. Planuojama, kad jie gali dalyvauti kuriant vaistus sunkioms ligoms gydyti.

• Asmeninių duomenų kuratoriai. Ar galite įsivaizduoti, kad netolimoje ateityje kompiuteris galės įrašinėti mūsų mintis, prisiminimus ir planus ir jais dalintis socialiniuose tinkluose? Tokio profilio specialistas visą informaciją apjungs į vieningą srautą ir ją adaptuos.

• Ekosistemų atkūrimo specialistai. Jau dabar nyksta daugybė gyvūnų ir augalų rūšių. Kas bus po kelių dešimtmečių? Šie specialistai mokės „atkurti" aplinką, naudodamiesi iš anksto surinkta genetine medžiaga.

• „Internetinių daiktų" analitikai. Dabar beveik visa technika ir elektronika turi savo „smegenis". Prognozuojama, kad netrukus prireiks specialistų, kurie mokės visus prietaisus integruoti į vieningą sistemą „protingo namo" principu.

• Kūno dizaineriai. Dar truputį, ir žmogus galės lengvai keisti savo išvaizdą ir net organus. Kūno dizaineriai - tai kūno maketo kūrėjai, įgyvendinantys visus paciento pageidavimus, o chirurgai tik vadovausis tuo maketu.

• Kosmoso gidai. Stovime ant laiko slenksčio, kai kosmosas nustos būti kažkas nepasiekiamo ir virs turistiniu objektu. Keliautojams po kosmoso platybes reikės palydovo.

• Virtualių ekskursijų vadovai ir skaitmeniniai komentatoriai. Ekspertų duomenimis, virtualios ekskursijos labai greitai išstums realias. Čia kaip tik ir prireiks specialistų, įvaldžiusių virtualiosios tikrovės technologijas.

• Nuolatinio energijos tiekimo įrenginių inžinieriai. Gali būti, kad greitai pagrindiniai energijos šaltiniai bus saulė ir vėjas. Vienintelis minusas - dėl nepastovių orų bus ne visada įmanoma jais naudotis. Problemą spręsti teks nuolatinio energijos tiekimo įrenginių kūrėjams.

• Robotų etikos kūrėjai. Vystantis dirbtiniam intelektui, atsiras specialistų, kurie kurs etikos normas robotams. Tai yra susiję su tuo, kad gali atsirasti mašinų, pradėsiančių kenkti žmonėms.

Darbo rinkos perspektyvos yra įspūdingos, ir tai - tik ledkalnio viršūnė. Sveiki atvykę į ateitį!

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder