Graži puošmena, bet menka apsauga – kodėl gintariniai karoliai nėra veiksminga priemonė nuo erkių?

Orams atšilus, dauguma šeimininkų socialiniuose tinkluose ima aktyviai dalintis įvairiais patarimais, kaip apsaugoti mylimus augintinius nuo erkių. 

Be moksliškai patvirtintų ir veterinarijos gydytojų rekomenduojamų preparatų, plinta pasiūlymai pasinaudoti ir alternatyvios medicinos priemonėmis: ištepti augintinio kailį eteriniu aliejumi arba padabinti gyvūną gintariniais karoliais.

Bet ar tikrai tai yra 100% veiksminga norint apsaugoti augintinį nuo sveikatai bei gyvybei pavojingų erkių pernešamų ligų?

Tam tikrų priemonių veiksmingumas priklauso nuo gyvūno amžiaus, kailio tipo bei fizinio aktyvumo

Dėl vyraujančios klimato kaitos, erkių sezonas darosi vis ilgesnis. „Jeigu naktį ir dieną temperatūra yra virš nulio, o dienos metu yra giedra, pavojus užsikrėsti erkių pernešamomis ligomis gali atsirasti net ir vasario mėnesį, ir neretu atveju, erkės aktyvios išlieka ištisus metus“, – sako PetCity NØRDIKA veterinarijos klinikos gydytoja Jurgita Druseikaitė.

Ir nors klausimas, kaip tinkamai apsaugoti augintinį nuo erkių, yra aktualus visus metus, dauguma šeimininkų suskumba ieškoti veiksmingų apsisaugojimo nuo erkių priemonių tik temperatūros stulpeliui gerokai šoktelėjus virš nulio.

Kaip teigia veterinarijos gydytoja, visi rinkoje esantys moksliniais tyrimais pagrįsti veterinariniai preparatai yra efektyvūs ir patikimi – tiek užlašinamieji tirpalai, tiek tabletės ar antkakliai.

„Visgi prieš renkantis specifinę priemonę, reikia pasitarti su savo veterinarijos gydytoju ir išsiaiškinti, ar pagal gyvūno amžių, kailio tipą, fizinį aktyvumą ir kitus gyvūno fizinius bei gyvenamosios aplinkos ypatumus priemonė yra tinkama naudoti.“

Maksimaliam poveikiui pasiekti gali būti naudojamos kelios priemonės

Kaip teigia veterinarijos gydytoja, renkantis apsaugą nuo erkių, svarbu įsivertinti, kokioje vietoje gyvenate ir mėgstate leisti laiką: „Gyvenant miškingose teritorijose, arba vietovėse, kur vyrauja nenupjauta žolė, gali tekti naudoti ir kelias priemones vienu metu: pavyzdžiui, antkaklį bei aerozolinius repelentus.

Dvi priemonės dažniausiai naudojamos tada, kai pasirinkti lašai neveikia atbaidančiai ar gyvūno kailis itin tankus ir ilgas.

Taip pat rekomenduojame naudoti aerozolinius repelentus einant į ilgos trukmės pasivaikščiojimus, miškus ar žinant, kad erkių populiacija toje teritorijoje itin didelė“, – pataria veterinarijos gydytoja J. Druseikaitė.

Eteriniai aliejai atbaido erkes, tačiau atbaidomoji koncentracija yra toksiška gyvūnams

Augintinių šeimininkus vienijančiose socialinių tinklų grupėse, galima rasti patarimų, jog norint apsaugoti gyvūnus nuo erkių, reikėtų naudoti įvairius stipriai kvepiančius eterinius aliejus.

Kaip teigia LSMU Veterinarijos Akademijos dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos doc. dr. Marija Ivaškienė, atliktų mokslinių tyrimų, pagrindžiančių eterinių aliejų atbaidomąjį poveikį  erkėms, rasti sunku.

Tiesa, šiuo metu mokslininkė kartu su studentais tyrinėja hidrolatų ir eterinių aliejų mišinių repelentinį poveikį erkėms.

Tyrimo metu pavyko nustatyti efektyvią erkes atbaidančią eterinių aliejų koncentraciją, tačiau ji viršija rekomenduojamą saugią ant gyvūno kūno leistiną naudoti eterinių aliejų koncentraciją.

„Stebėdami internetinėje erdvėje dalinamus patarimus nusprendėme atlikti tyrimą su vis populiarėjančiais hidrolatais – augalų distiliavimo proceso metu gaunamais kvapiais vandeniniais augalų ekstraktais, gausiais aktyvių augalo medžiagų.

Hidrolatai naudojami odai drėkinti, slopinti odos uždegimą bei niežulį, gleivinėms plauti, patalpoms drėkinti, naudoti maisto, kosmetinių priemonių, muilo gamybai.

Manoma, kad hidrolatai, savo sudėtyje turintys iki 0,1 proc. eterinių aliejų bei kitų aktyvių augalo medžiagų,  būdami pH 3,5-6,5 gali repelentiškai veikti blusas, erkes ir uodus.

Tyrimą vykdome apie du metus, pagal nustatytą metodiką „dirbame“ su keliasdešimtimis erkių bei visa eile įvairių mišinių.

Yra žinoma, kad eteriniai aliejai pasižymi  sinerginiu poveikiu, todėl tiriamuosius mišinius sudaro įvairios eterinių aliejų kombinacijos.

Rezultatai rodo, kad nei hidrolatai, nei hidrolatų ir eterinių aliejų mišiniai gyvūnui leistinomis koncentracijomis neturi jokio atbaidančio poveikio erkėms, o norint pasiekti efektyvų repelentinį poveikį eterinių aliejų koncentraciją reikia padidinti iki gyvūno organizmui toksinės dozės.“:

Pasak LSMU VA VF veterinarinės farmakologijos dėstytojos, nors tyrimas parodė, kad eteriniai aliejai gali turėti įtakos erkių elgesiui bei jas atbaidyti nuo gyvūno kailio, tokių eterinių aliejų koncentracijų ant augintinių  odos naudoti negalima:

„2% viršijanti eterinių aliejų koncentracija gyvūnui nėra saugi.

Iškyla pavojus sudirginti odą, išprovokuoti alerginį atsaką. Eteriniai aliejai pasižymi puikiu transdermaliniu prasiskverbimu, lengvai patenka į sisteminę kraujotaką, taip pat jų poveikis smegenų limbinei sistemai įkvėpus yra labai reikšmingas.

Eterinio aliejaus molekulės pasiekusios smegenų gumburą bei pagumburio liauką stimuliuoja įvairių neuromediatorių, įtakojančių fiziologinius organizmo procesus, gamybą. Tyrimai rodo, kad efektyvi repelentinė eterinių aliejų koncentracija viršija 5%”.

Nėra mokslinių tyrimų ir apie gintaro poveikį erkėms

Dažnai mieste galima išvysti šunis, pasidabinusius gintariniais karoliais, tačiau pasak mokslininkų ir gydytojų, tokia priemonė gali būti nebent „pagalbinė“.

LSMU Veterinarijos Akademijos dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos doc. dr. Marijos Ivaškienės teigimu, mokslinių tyrimų apie gintarinių karolių efektyvumą atbaidant erkes nėra:

„Studentai labai dažnai klausia, ar gintaras efektyviai atbaido erkes, tačiau pagrindžiančių šaltinių šia tema nėra.

Nors ir būdama holistinės terapijos šalininkė, pati asmeniškai turėdama du šunis, norėdama juos apsaugoti nuo sunkių erkių platinamų ligų, vien tik gintariniais karoliais nepasikliaučiau, kadangi stinga mokslinio pagrindimo.“

Veterinarinę farmakologiją ir holistinę terapiją Veterinarijos akademijoje dėstanti doc. dr. M. Ivaškienė priduria, kad yra tik teorinė prielaida gintaro veikimui atbaidant erkes: „Pagal savo fizikochemines savybes gintaras tarsi ir turėtų nepalankiai veikti erkes ir blusas: gintaras, veikiamas odos šilumos ir besitrindamas į kailį sukuria elektrostatinį krūvį bei išskiria gintaro rūgštį, kas neigiamai veikia parazitus.

Tačiau, kaip ir minėjau, atliktų mokslinių tyrimų nėra. Tad  gražieji karoliai gali būti naudojami tik kaip papildoma priemonė, tačiau ir dėl jos vertėtų pasitarti su veterinarijos gydytoju“, – priduria doc. Dr. Marija Ivaškienė.

Jai antrina ir PetCity NØRDIKA klinikos gydytoja J. Druseikaitė:

„Gintarinių karolių nereikėtų naudoti kaip pagrindinės apsisaugojimo priemonės nuo erkių pernešamų ligų. Būna labai liūdna, kai šeimininkai, įsitikinę, kad naudoja tinkamą priemonę apsaugai nuo kraujasiurbių, turi ieškoti kraujo donoro ir taip kovoti už savo augintinio gyvybę.

Tegul jie, ir įvairūs pakabukai, lieka kaip aksesuaro detalė ir pagalbinė priemonė kovai nuo erkių, kuomet naudojama kartu su veterinarinėmis ir moksliniais tyrimais paremtomis priemonėmis.“

Vyraujantys klaidingi mitai apie tabletes

Pasak PetCity NØRDIKA veterinarijos gydytojos Jurgitos Druseikaitės, dažnai žmonės yra linkę nepirkti veiksmingų priemonių nuo erkių dėl socialiniuose tinkluose gajų mitų:

„Turbūt vienas populiariausių yra šis, jog tabletės sukelia kepenų nepakankamumą. Jeigu atliktumėte kepenų fermentų tyrimą prieš tabletės sudavimą ir po jo, būtų patvirtinimas, kad tai yra mitas.

Nepaisant to, kokio pavidalo priemonė yra (tabletė, antkaklis ar lašiukai) visų preparatų veikliosios medžiagos patenka į organizmą – tik vienos oraliai (per skrandį yra suvirškinamos), o kitos transdermaliai (per odą).

Visgi, kaip teigia gydytoja, naudojant medicininius preparatus, labai svarbu pasitarti su veterinarijos gydytoju arba vaistininku ir juos naudoti laikantis tam tikrų taisyklių:

„Kiekvienas preparatas turi savo naudojimo instrukciją. Pavyzdžiui, gyvūno negalima maudyti tris dienas prieš lašinant lašus nuo erkių ir tris dienas po.

Užlašinamąjį tirpalą labai svarbu lašinti ant odos, o ne ant kailio, kad lašai tikrai suveiktų. Renkantis antkaklius svarbu žinoti, kad jie negali būti nuimami ir visada turi būti dėvimi ant augintinio kaklo. Taip pat ir antkakliai turi turėti kontaktą su oda, kad tilptų du pirštai“, – pataria veterinarijos gydytoja.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder