3 būdai parodyti empatiją kalbantis su žmogumi

Nuleisti pečiai, liūdna veido išraiška, atodūsiai, trumpi atsakymai – paprastai pastebėti, kad artimas žmogus išgyvena sudėtingą dieną, nėra sunku. Kur kas sunkiau yra suprasti, ką jam reikėtų pasakyti, kaip ir kuo palaikyti. Ir visai aukštasis bendravimo pilotažas būtų nepulti iškart spręsti kito žmogaus problemų. Kaip tokiu atveju išreikšti empatiją?

Prisiminkite situaciją, kai jums buvo nelengva – dėl konfliktų darbe ar su partneriu, neišspręstų finansinių sunkumų, profesinio perdegimo, nusivylimų ar asmeninės krizės.

Viskas, ko reikia tokiais momentais, – kad jus paprasčiausiai kas išklausytų, nesmerkdamas ir nepatarinėdamas. Bet tai nėra lengva – kur kas įprasčiau komentuoti, narstyti situaciją arba pateikti pavyzdžius iš savo gyvenimo.

Šie trys patarimai padės išreikšti daugiau empatijos bendraujant su kitais. Ir veikiausiai kiti pradės atsakyti jums tuo pačiu.

Organizatorių nuotr.

Empatija© Unsplash.com

1. Leiskite suprasti, kad pastebėjote, kaip sunku dabar pašnekovui

Kai mes pradedame pokalbį nuo klausimo „Kaip sekasi? Ar viskas gerai?“, pašnekovui gali susidaryti įspūdis, kad mes nesame pasirengę išklausyti jo pasakojimo apie problemas.

Parodykite daugiau jautrumo ir dėmesio, leiskite jam suprasti, kad pastebite jo pasikeitusią nuotaiką ir norite sužinoti priežastis.

Pavyzdžiui, galima pasakyti: „Atrodo, kad tave kažkas slegia. Ar ne taip? Papasakosi, kas atsitiko?“ Išklausykite atsakymą, nesistengdami žvalinti, atitraukti ar duoti patarimo.

2. Parodykite nuoširdų norą suprasti artimą žmogų

Svarbu leisti pašnekovui suvokti, kad jūs nesistengiate „taisyti“ jo ar situacijos, bet rūpinatės juo ir norite sužinoti daugiau apie tai, ką jis išgyvena.

Paklauskite: „Ir kaip tu dėl to jautiesi? Tu tiek dirbai, o visus nuopelnus priskyrė tavo kolegai – kaip tu tai išgyveni?“

Arba: „Noriu suprasti, koks jausmas, kai tau neleidžia nė žingsnio žengti savarankiškai. Papasakok? Kaip jautiesi?“

Organizatorių nuotr.

Pokalbis© Unsplash.com

3.  Pasidalykite pastebėjimais

Jeigu tai tinka ir taktiška (tik tuo atveju), galite papasakoti pašnekovui, ką pastebėjote bendraudami su juo. Pavyzdžiui: „Prisimenu, kaip švytėjo tavo akys, kai gavai šitą darbą. Jis ir dabar tave įkvepia? Ar kažkas pasikeitė?“.

Artimą žmogų gali labai pažvalinti priminimas apie tai, kiek daug jis jau pasiekė ir koks šaunuolis jis yra.

Svarbiausia – kalbėti logiškai ir apie jį, o ne apie save, pataria portalas „Psychologies“.

Duokite pašnekovui suprasti, kad jūs visiškai palaikote jo pusę, esate šalia, kad išklausytumėte jį. Net jeigu jums atrodo, kad tiksliai žinote, kaip reikia išspręsti problemą, geriau patarimus pasilaikyti sau, kol jūsų niekas neprašo.

Priklausomai nuo to, kaip ir ką atsakys artimas žmogus, jūs galite nuspręsti, ką daryti toliau: tęsti pokalbį ar pakeisti temą.

Tačiau vis tiek po kurio laiko būtinai pasiteiraukite jo, kaip jam sekasi, tuo parodydami, kad nesate abejingi jam.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder