Rasa Petrauskienė

Dirbtinis intelektas - gėris, kurį būtina suvaldyti

(1)

DI - pirmosios sąvokos „dirbtinis intelektas" raidės. Pasaulis šiuo metu ūžia diskutuodamas apie šią technologiją, taip stipriai keičiančią įprastą realybę, o mums, kartais atrodo, daug labiau rūpi, kas su kuo miega, negu mūsų ateitį nulemsianti technologinė revoliucija.

Bet nenuostabu, jeigu praleidote pro ausis šią svarbią temą, keisiančią mūsų gyvenimus labai greitai. Ir jūs ne vienas. Tapusi Seimo nare pamačiau, kad atsiliekame nuo pasaulio ir teisėkūroje.

Teko skubiai organizuoti parlamentinę darbo grupę Ateities komitete ir pildyti spragas. Patikėkit, niekuo nesiskiriu nuo jūsų. Jeigu ne studijos ISM ir magistrinis darbas ta tema, lygiai taip pat nebūčiau pamačiusi šios problemos.

Manau, žmonėms paprasta kalba aiškinama per mažai, trūksta informacijos šaltinių, prieinamų neprofesionalams. O kodėl reikia tam net teisės aktų, kontrolės, kuri riboja laisvą technologijos vystymąsi ir kuo tai svarbu kiekvienam mums asmeniškai, - pabandysiu paaiškinti čia.

Kuo DI skiriasi nuo įprastų kompiuterio programų

DI nuo paprastų programų, kuriomis mes šiandien naudojamės kasdienybėje, skiriasi esmine savybe - jis mokosi ir tobulėja pats. Ir taip, čia kaip iš fantastikos literatūros, grėsmė jau alsuoja mums į nugaras - DI gali staiga užsimanyti kontroliuoti žmoniją ir neatsakingas jo programavimas tai gali paversti realybe jau labai greitai, šių kartų ribose.

Lengviau suprasite, apie ką tai yra, kai pasakysiu, kad jūs jau esate tokio užvaldymo požymius patyrę kiekvienas, tik mažu masteliu.

Pamenat kalbas, kad telefonas klauso jūsų pokalbių ir paminėjus kokią nors prekę jums „Google“ ima mesti tos prekės pavadinimus.

Tai čia ir yra DI užuomazgos. Programa renka apie jus duomenis, ką jūs vartojate, ir pagal tai jums suasmenina reklamas. Tai čia ir „Facebook“, ir „Google“, ir kitos socialinių tinklų programos.

Kitaip tariant, DI mokosi jus pažinti, kad galėtų jums kažką parduoti. Tik tai kol kas vyksta labai mažu masteliu. Ateityje galimybės DI „pažinti“ žmogų didės labai įspūdingai ir jeigu teisinė aplinka nebus pasiruošusi tam kokybiniam šuoliui, bijau ir pasakoti, kas mums gresia.

Deep fake - gili klastotė, tai tik mažytė smulkmena kaip bus galima manipuliuoti žmonėmis. Tiesiog tereikia suprasti, kad mūsų ligos yra E sveikata, mūsų klausoma muzika, kas itin subtiliai atskleidžia asmenybę, yra „Spotify“, mūsų finansai elektroninėje bankininkystėje, hobiai - socialiniuose tinkluose, internetinėse parduotuvėse.

DI teoriškai gali pasiimti visus internete esančius jūsų duomenis ir susisteminti nupiešdamas labai realistišką jūsų asmenybinį portretą.

Ar reikia pasakoti, kad piktavalis galės, beveik jau ir gali, atsiųsti įtikinamą filmuką apie jūsų audringą “užklasinį" gyvenimą jūsų sutuoktiniui ir paversti šeimos gyvenimą griuvėsiais?

Puiki šantažo priemonė. Be abejo, jeigu santykiai tobuli, nieko neatsitiks. Jei programuotojų atsakomybė apibrėžta ir kontroliuojama, mažai kas ryšis tai daryti.

Bet tą visą grėsmių gylį įsivaizduoti galima, mes netobuli, DI kai ką gali tobuliau. Tuoj ekrane nebus įmanoma atskirti, kur koks politikas kalba iš tikro, o kur sukurtas kompromituojantis vaizdelis.

Karas dėl dominavimo DI srityje jau vyksta

Net neturint tobulai veikiančio DI kremliniai troliai per botus, programėles, atstojančias tikrus profilius socialiniame tinkle, sugebėjo įtakoti rinkimų rezultatus JAV, Britanijoje referendumą.

Tai kaip sunku bus tai kontroliuoti, kai DI ištobulės. Jau nekalbant apie autonominius ginklus, kurie galės žudyti, įsiveržti į kaimyninių šalių teritorijas ir kariauti karus.

Ukrainoje jau dabar daug lemia dronai, o kai jų spiečius galės pulti ir priiminėti gerus sprendimus, karas pasikeis iš esmės. Jau šiuo metu globalus karas persikelia į virtualią realybę. Kas dominuos DI, tas dominuos pasaulyje.

O niekas demokratiniame pasaulyje nenori, kad dominuotų totalitarinė Kinija, kur jau dabar veikia totali e-kontrolė. Beje, galbūt dabar bus jums aiškiau, kodėl kovojau Seime prieš neribotą kamerų statymą keliuose.

Tikrai ne todėl, kad manau, jog greičio nereikia riboti ir kontroliuoti. DI labai greit bus galima panaudoti totalinei kontrolei ir geriau apsidrausti, kad kameros nesektų mūsų kiekvieno žingsnio.

Varžybų laikmatis jau įsijungė. JAV ir Kinija, panašu, viską palikusios pasileido į tiesiąją visu greičiu. ES atsilieka, nes daug labiau čia rūpi užtikrinti saugumą, o ne dominuoti.

DI žmogaus nepakeis, bet pakeis labai daug ką

Žinoma, negalima pamiršti, kad DI gimdo žmogus programuodamas ir kontrolė turi veikti jau šiuo lygiu.

Mes, nebūdami programuotojais, patys to nesukontroliuosime, todėl čia valstybės turi įsikišti ir sukurti adekvačius saugumo mechanizmus, kurie nestabdytų pažangos, bet užkirstų kelią nelaimėms.

Ką šiuo metu ir darome Seimo DI darbo grupėje. Gerai pagalvojus, nieko naujo čia nėra. Civilizacija tokius egzaminus laiko nuolat.

Perėjus nuo akmeninio kirvio prie geležinio taip pat reikėjo keisti visuomenių savireguliacijos normas, etiką ir moralę. Sukūrus geležinius šarvus riteriams, vėl kito visuomeninės normos.

Čia taip pat turime sukurti adekvačią technologijai teisinę aplinką, kad progresas kurtų daugiau gėrio negu problemų.

ES jau priimtas toks reguliavimo aktas, jis įsigalios netrukus. Ir patikėkit, jeigu šiandien nebūtų duomenų naudojimo apribojimų, tikrai turėtume rimtesnių problemų negu dabar, kai net nutekinus duomenis piktam panaudoti visa apimtimi neišeina.

O šiaip DI teikia daug galimybių, netrukus užleisti vėžio atvejai bus tik slogus prisiminimas. DI yra gėris, išvengti jo jau nepavyks, kadangi jo nenaudojančios įmonės pralaimės konkurencinę kovą, visi būsim priversti juo naudotis ir mokytis.

Tad geriau pasirūpinti jo saugumu ir teisine reguliavimo aplinka, negu neigti ir vengti, kaip kažkada dalis žmonių priešinosi geležiniam noragui, garo mašinoms, elektrai, telefonams.

Dar visai neseniai, tarpukariu, žmonės bijojo važiuoti naujais traukiniais, nes buvo kunigų, aiškinančių, kad jie juda varomi piktosios dvasios. Taip pat kada nors atrodys ir baimės dėl DI.

Kaip matome, šiandien tos baimės kelia šypseną. Ir tikrai DI nepakeis žmogaus. DI pakeis žmogų be DI į žmogų su DI.

Apmokėta iš Seimo narės Rasos Petrauskienės parlamentinei veiklai skirtų lėšų. Užsakymo nr. 311895

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder