Vienuoliktokų patikrinimai reikalingi, bet ne tokie!

Buvęs ilgametis Vilniaus Šalomo Aleichemo gimnazijos direktorius Miša Jakobas vienuoliktokų žinių tarpinio patikrinimo sesiją vertina vienareikšmiškai: „Visiškas chaosas".

„Iki galo nebuvo paruošta naujovėms. Vienuoliktokų patikrinimas yra naujovė mūsų švietimo sistemoje. Taip, direktoriai, mokytojai, švietimo skyriai apie ją žinojo ne vakar ir ne užvakar. Bet kaip visada pas mus delsiama iki paskutinių dienų, vis kažkokių naujovių sugalvojama. Svarbiausia, kad dėl tokio neatsakingumo nukentėjo mūsų vaikai.

Todėl yra labai skaudu. Ką daryti dabar, kai įvyko tai, kas įvyko? Kažkodėl apie tai diskutuoja tik suaugusieji, vieni prisiima savo kaltę, kiti neprisiima. Reikėtų paklausti pačių vaikų, vienuoliktokams juk jau yra po 17-18 metų.

Na, visų neapklausi, bet juk yra mokyklų prezidentai, tarybos. Tegul jie pasako: ar viską panaikiname ir 12-oje klasėje laikome visą egzaminą, ar užskaitome ir dabartinius rezultatus", - svarstė M.Jakobas.

Ekspertas įsitikinęs: jei vis nebūtų buvę taip skubota ir būtų vykę sklandžiai, tai tarpinis žinių patikrinimas būtų buvęs reikalingas.

„Vienuoliktoje klasėje būsimieji abiturientai vaikšto atsipalaidavę, šalti, mano, kad viską suspės dvyliktoje klasėje. O paskui per brandos egzaminus žinių pritrūksta, todėl dalį krūvio nuimti vienuoliktoje klasėje būtų gerai ir neleistų atsipalaiduoti.

Tačiau kai vykdoma taip, kaip vykdoma, tai geriau jau nereikia. Jei viskas būtų sklandu, būtų tikslinga vienuoliktoje klasėje rengti patikrinimą ne dėl patikrinimo, o kad jo rezultatai sudarytų keliasdešimt procentų viso egzamino balo, kaip numatyta dabar. Nes dvyliktoje klasėje krūviai yra labai dideli.

Bet kam dabar vaikams reikia kišti psichologiją, filosofiją?

Tik prieš kelis mėnesius pradėjo šiuos dalykus dėstyti, o jau rengiami patikrinimai. Švietime svarbiausi yra tiek dalykai, kurių mokome nuo seno: lietuvių kalba ir literatūra, anglų kalba, istorija, fizika, chemija, matematika. Yra daugybė tų dalykų, o dabar dar kažkuo nauju užkrauname", - stebėjosi ekspertas.

M.Jakobas šiurpsta ir nuo to, kad patikrinimai vykdomi kas dvi-tris dienas, o dar ir per moksleivių atostogas.

„Atostogų metas. Gerbkime mūsų valstybės įstatymus. Atostogos yra atostogos. Vaikai per Šv. Velykas turėjo stresuoti, sėdėti prie knygų, nors tai - šeimos šventė. Kur dvasinės vertybės? Išmokykime vaikus nuo mažens gerbti įstatymus. Juk jei suaugusieji būtų verčiami dirbti per atostogas, visokios darbo inspekcijos iškart prisistatytų.

Taip pat reikia skaitytis ir su vaikų atostogomis. Kai taip elgiamės, daug vaikų ir nekenčia mokyklos, nors ji - mažiausiai dėta, ne ji nustatinėja taisykles. Vaikai nėra vergai, su jais reikia skaitytis.

Reziumuosiu: tarpiniai patikrinimai reikalingi, bet juk nereikia lėkti, bėgti, jei matome, kad nesuspėjome tinkamai pasiruošti, tinkamai parengti užduotis, visus organizacinius dalykus.

Visų pirma patikrinimai turėjo būti pilotinis projektas - organizuoti juos reikėjo ne visoje Respublikoje, o keliose mokyklose. Tada, matant, kas yra blogai, tikriesiems patikrinimams po metų būtų buvę galima tinkamai pasiruošti", - reziumavo M.Jakobas.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder